fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicemin. D. Piontkowski: Chcemy znacznie uprościć system awansu zawodowego i wynagradzania nauczycieli

Resort edukacji przekazał organizacjom związkowym oraz samorządowcom kierunkowe propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Na 18 maja zaplanowano spotkanie na ten temat.

Podwyższanie atrakcyjności oraz zwiększenie etosu zawodu nauczyciela – to cele, do których chce dążyć Ministerstwo Edukacji i Nauki poprzez zmiany w Karcie Nauczyciela.

29 kwietnie odbyło się  spotkanie Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli oraz pracowników oświaty. Kolejne rozmowy, już w formie stacjonarnej, mają się odbyć 18 maja.

Główne propozycje resortu edukacji to zmiana pensum, czyli czasu, jaki nauczyciel musi spędzić przy tablicy. Z tym ma się wiązać odpowiednia podwyżka wynagrodzeń oraz zwiększenie subwencji oświatowej.

Ministerstwo proponuje także uproszczenie systemu awansu zawodowego – mówi Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji.

– Chcemy znacznie uprościć system awansu zawodowego i wynagradzania nauczycieli. Te elementy są związane z podniesieniem wynagrodzenia. Uważamy, że warto całościowo podejść do tych tematów. Wiążę się z tym kwestia oceny nauczycieli i sprawa urlopu. Najwięcej dyskusji pewnie będzie dotyczyło czasu pracy nauczycieli. Jest to kwestia tzw. godzin tablicowych oraz czasu, który nauczyciel spędza na przygotowaniu się do zajęć – wyjaśnia wiceminister Dariusz Piontkowski.

Resort edukacji podkreśla, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły i ministerstwo jest otwarte na konstruktywny dialog.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj