fot. pixabay.com

Natychmiastowe alimenty i rodzinne postępowanie informacyjne wśród głównych założeń projektu reformy prawa rodzinnego

Alimenty natychmiastowe czy rodzinne postępowanie informacyjne – to główne założenia projektu reformy prawa rodzinnego zaprezentowane przez resort sprawiedliwości.

„Dobro dziecka jest najważniejsze” – podkreślił minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, prezentując projekt reformy prawa rodzinnego.

– Kiedy dochodzi do sporu między rodzicami, sprawy alimentacyjne ciągną się długimi miesiącami, a czasami latami. Brak regulacji w tym zakresie sprawia, że najbardziej cierpią na tym dzieci, które nie mają comiesięcznego finansowego wsparcia potrzebnego na ich podstawowe potrzeby egzystencjonalne – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Uproszczenie zasądzenia alimentów natychmiastowych to jedno z założeń reformy proponowanej przez resort, które ma zmienić sytuację.

– Celem projektu jest to, by alimenty natychmiastowe były orzekane w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z bardzo uproszczonym formularzem, który będzie można pozyskać w internecie, z ograniczonym do minimum postępowaniem dowodowym – wyjaśnił szef resortu sprawiedliwości.

Minister tłumaczył, że o alimentach, których wysokość byłaby z góry ustalona, sąd miałby orzekać w postępowaniu nakazowym, jednak nie wyklucza to możliwości późniejszego dochodzenia podwyższenia kwoty na drodze procesowej.

– Chodzi wyłącznie o to, aby nie było sytuacji, że jest wielomiesięczna czy wieloletnia dziura czasowa dotycząca trwających procesów i sporów między rodzicami, na czym cierpiało dziecko, nie mając nawet złotówki na utrzymanie – zaznaczył minister Zbigniew Ziobro.

Wysokość alimentów będzie zależała od dwóch czynników – wskazał wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

– Przede wszystkim od minimalnego wynagrodzenia oraz od liczby dzieci. (…) W przypadku wzrostu minimalnego wynagrodzenia zmiana będzie mogła być przeliczana bez konieczności ponownego wydawania rozstrzygnięcia – wyjaśnił wiceminister Marcin Romanowski.

Reforma przewiduje także wprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego, które ma poprzedzać postępowanie o rozwód czy separację.

– Ma ono na celu pojednanie małżonków, ale jeżeli to nie będzie możliwe to zapewnienie tego, aby rozwód następował bezkonfliktowo – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Reforma zakłada także wzmocnienie ochrony najmłodszych przed przemocą oraz skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl