fot. PAP/EPA

Mozambik: apel biskupów o dialog i pokój

Biskupi Mozambiku dzień modlitwy o pokój wyznaczyli na niedzielę 22 maja, uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Decyzję tę podjęli na niedawnej sesji plenarnej Episkopatu. W komunikacie końcowym proszą też o przeznaczenie zebranych w tym dniu kolekt na Caritas, aby mogła ona pomagać ludności.

Sytuacja w tym afrykańskim kraju pogorszyła się w związku z nowymi starciami między rządzącym obecnie stronnictwem Frelimo a dawną partyzantką Renamo, która stała się główną partią opozycyjną. Spowodowało to ucieczkę licznych Mozambijczyków do sąsiedniego Malawi.

„Wyrażamy solidarność wszystkim mieszkańcom Mozambiku, którzy nadal cierpią z powodu tej wojennej atmosfery. Jako Kościół nie jesteśmy związani z żadną partią polityczną, ale chcemy dobra całego narodu, przede wszystkim ubogich, którym ta bezsensowna wojna przysparza najwięcej cierpień” – napisali ksieża biskupi w komunikacie.

Mozambijski Episkopat wzywa do zawieszenia broni i dialogu z zaangażowaniem całego społeczeństwa. Zwraca uwagę, że w kraju nie robi się inwestycji, stale maleje liczba zagranicznych turystów, 36 tys. dzieci i młodzieży nie uczy się, a do Malawi dotarło już ponad 11 tys. mozambijskich uchodźców.

Episkopat przypomina, że w dwóch poprzednich wojnach poniosło śmierć ponad milion Mozambijczyków. „Nigdy więcej wojny! – piszą biskupi. – Działajmy wszyscy na rzecz pokoju, poczynając od rządu i partii politycznych”.

RadioWatykańskie/RIRM

drukuj