Ministrowie ds. europejskich Francji i Niemiec odwiedzają Polskę

Ministrowie ds. europejskich Francji i Niemiec: Harlem Désir i Michael Roth rozpoczynają dziś dwudniową wizytę w Polsce. Konsultacje ministrów w formacie Trójkąta Weimarskiego mają dotyczyć przede wszystkim scenariuszy działań związanych z brytyjskim referendum ws. Brexitu.

Głosowanie dotyczące pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ma się odbyć w przyszły czwartek.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin ocenia, że wyjście Brytyjczyków z UE nie jest w polskim interesie.

Uprawnienia Polaków, którzy tam pracują, byłyby bardziej zagrożone, gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej. Widać też bardzo wyraźnie geopolityczne mankamenty. Wielka Brytania jest to jeden z najbardziej zdroworozsądkowych krajów w UE. Nie kieruje się tak mocno poprawnością polityczną, jak elity polityczne innych wielkich krajów Europy. Jest zdroworozsądkowa pod względem polityki gospodarczej, bardzo silnie powiązana tradycyjnie ze Stanami Zjednoczonymi, w sensie interesów politycznych i militarnych, więc jest taką „kotwicą”, która zakotwicza Europę w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Byłoby niekorzystne, gdyby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską – wskazuje Jarosław Sellin.

Przedstawiciele Polski, Francji i Niemiec wymienią też poglądy przed nadchodzącym szczytem Rady Europejskiej. Szczyt ma się odbyć w dniach 28-29 czerwca.

RIRM

drukuj