D. Trump: Obama powinien ustąpić ze stanowiska

Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump wezwał w niedzielę prezydenta Baracka Obamę, by ustąpił z urzędu, gdyż w swym wystąpieniu po masakrze w Orlando nie mówił o „radykalnym islamie”.

„W swoim dzisiejszym wystąpieniu prezydent Obama haniebnie odmówił użycia słów: <<radykalny islam>> i już tylko z tego powodu powinien ustąpić” – oświadczył Donald Trump.

Donald Trump uważa, że z wyścigu prezydenckiego powinna wycofać się faworytka Demokratów Hillary Clinton, gdyż tak jak Obama nie użyła słów „radyklany islam” w swym wystąpieniu po ataku w Orlando.

„To, co się stało w Orlando, to dopiero początek. Nasi przywódcy są słabi i nieskuteczni” – napisał Trump na Twitterze. Podkreślił, że miał rację ostrzegając wcześniej przed „radykalnym islamskim terroryzmem”. Polityk wezwał do „bezwzględności i czujności”.

Tramp powtórzył, że konieczne jest wprowadzenie zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych muzułmanów urodzonych poza USA. „Nie możemy już sobie pozwolić na polityczną poprawność” – podkreślił miliarder.

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie wzięła na siebie odpowiedzialność za strzelaninę w Orlando – podała w niedzielę powiązana z IS agencja informacyjna Al-Amak.

Sprawcą masakry, w której zginęło 50 osób, był Omar S. Mateen, obywatel USA pochodzenia afgańskiego. Służby podały, że urodził się w Nowym Jorku w 1986 r.

Według amerykańskich telewizji NBC i CNN tuż przed dokonaniem masakry w nocy z soboty na niedzielę Mateen złożył deklarację wierności Państwu Islamskiemu, dzwoniąc pod alarmowy numer 911; miał on też być znany FBI ze swoich „islamistycznych sympatii”. Sprawca masakry został zastrzelony przez policję.              

PAP/RIRM

drukuj