fot. twitter.com

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem wprowadzającym tzw. konfiskatę prewencyjną

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem wprowadzającym tzw. konfiskatę prewencyjną. Nad nowym przepisem, który będzie rozszerzeniem obecnie funkcjonujących zasad konfiskaty mienia, dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez resort sprawiedliwości.

Trzy lata temu weszła w życie ustawa o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Jej zapisy zostały już zastosowane w praktyce. Pozwala ona między innymi na pozbawianie przestępców majątków pochodzących z przestępstwa – powiedział minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

– Udało nam się dzięki zmianom prawnym, bez nich nie byłoby możliwe między innymi zabezpieczyć przechodzące przez Polskę pieniądze należące do narkotykowych karteli w kwocie ponad miliarda polskich złotych. To są spore pieniądze. Najważniejsze, że biznes narkotykowy nie będzie mógł się rozwijać właśnie dzięki zastosowaniu konfiskaty rozszerzonej i zmian prawa w tym zakresie – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Teraz resort sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem tzw. konfiskaty prewencyjnej, która ma stanowić uzupełnienie tzw. konfiskaty rozszerzonej.

– Aktualnie stoimy przed kolejnym wyzwaniem jako polskie państwo. Mianowicie, toczy się w Polsce od pewnego czasu dyskusja nad pójściem o krok dalej, na skorzystaniu z doświadczeń wielu innych krajów związanym ze stosowaniem konfiskaty in rem, konfiskaty prewencyjnej – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Nowe rozwiązania będą mogły przyczynić się zarówno do podniesienia poziomu bezpieczeństwa polskich obywateli, jak i do podniesienia poziomu praworządności.

– Rozwiązania, jakie proponujemy – chcę to bardzo mocno podkreślić – nie są w najmniejszym stopniu wymierzone ani nie stanowią zagrożenia dla przedsiębiorców, biznesu, ale mają służyć ochronie uczciwego biznesu, który nie będzie niszczony przez konkurencję opierającą się na pieniądzach pochodzących z przestępstw – wskazał Zbigniew Ziobro.

19 grudnia wchodzi w życie unijne rozporządzenie, które zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie, w tym Polskę, do uznawania wzajemnych nakazów, zabezpieczenia i konfiskaty mienia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl