fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Minister Fuszara nie wspiera matek wychowujących dzieci

Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Małgorzata Fuszara nie wspiera matek wychowujących dzieci. Jej zdaniem, kobieta opiekująca się dzieckiem w domu to stereotyp i „negatywny wzorzec kulturowy”, który należy zwalczać. Sprawę opisuje „Nasz Dziennik”.

Małgorzata Fuszara opinie te zawarła w liście stanowiącym odpowiedź na pytania Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Instytut chciał się dowiedzieć, jakie działania podjęłaby przeciwdziałać dyskryminacji kobiet rezygnujących z pracy w związku z obowiązkami wychowawczymi.

Dr Joanna Banasiuk z Ordo Iuris zaznacza, że działania pełnomocnik stoją w sprzeczności z ładem konstytucyjnym.

– Pani minister Fuszara chyba zapomina o artykule 18 Konstytucji, który podkreśla – nawet pod względem ustrojowym – doniosłość macierzyństwa, rodzicielstwa. Zwróćmy uwagę na to, że działania mające promować ograniczenie zaangażowania matek w tym zakresie, mijają się tak naprawdę z wolą kobiet. Badania wskazują na to, że jedynie 11 proc. kobiet w Europie, matek w Europie, chciałyby być zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy. 26 proc. całkowicie chciałoby się poświęcić wychowaniu dzieci – zwraca uwagę dr Joanna Banasiuk.

Prof. Urszula Dudziak, psycholog, doradca życia rodzinnego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wskazuje, że istnieje wielka potrzeba promowania macierzyństwa, ponieważ matki w życiu dziecka nie może zastąpić żadna inna osoba.

RIRM

drukuj