PAP/Radek Pietruszka

Minister A. Zalewska: Proszę nauczycieli, by pozostali przy uczniach

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zaapelowała do nauczycieli, by pozostali przy uczniach. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana do przeprowadzenia egzaminów – oświadczyła  szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Dodała, że rząd przez ostanie 3 lata zrealizował większość postulatów związków zawodowych, które dotyczyły nauczycieli. W tym m.in. zlikwidowano godziny karciane, na prośbę związków wprowadzono też nadzór pedagogiczny do szkół, utrzymano małe placówki – wyliczała dziś na konferencji szefowa MEN.

Konsekwentnie realizujemy i przyśpieszamy stopniowe podwyżki dla nauczycieli – podkreśliła Anna Zalewska.

Od marca 2018 do września 2019 roku nauczyciel w minimalnym wynagrodzeniu  otrzyma ponad 500 zł, co przełoży się na ponad 800 zł w średnim wynagrodzeniu. Jednocześnie nie tylko zmieniliśmy i przyśpieszyliśmy rozwiązania dotyczące wzrostu minimalnego wynagrodzenia, ale również znaleźliśmy dodatkowe środki na to, żeby każdy nauczyciel, który ma ocenę wyróżniającą, otrzymał odpowiednio – kontraktowy 200zł, mianowany 400zł, dyplomowany 500zł za ocenę wyróżniającą. Każda godzina zajęć dodatkowych z uczniami będzie płatna. Nauczyciel stażysta otrzyma 1000zł na start – mówiła szefowa MEN.

Od 5 marca trwa referendum strajkowe Związku Nauczycielstwa Polskiego w ramach sporu zbiorowego. Potrwa ono do 25 marca, potem zapadnie decyzja czy rozpocznie się planowany na 8 kwietnia strajk. ZNP chce 1 tys. zł podwyżki dla nauczycieli.

Termin tego strajku może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: gimnazjalnym, a potem  ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

RIRM

drukuj