Dolnośląskie: Akt oskarżenia ws. znieważenia minister Anny Zalewskiej

Jeleniogórska prokuratura oskarżyła Zbigniewa U. o znieważenie szefowej MEN Anny Zalewskiej podczas jej ubiegłorocznej wizyty w Jeleniej Górze. W tej sprawie zarzuty usłyszała również działaczka KOD Agnieszka G. Oskarżono ją o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch policjantów.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski, akt oskarżenia w sprawie wydarzeń, do których doszło w związku z ubiegłoroczną wizytą minister Zalewskiej w Jeleniej Górze, trafił już do sądu rejonowego w tym mieście.

W grudniu 2016 r. podczas wizyty Anny Zalewskiej w Jeleniej Górze Komitet Obrony Demokracji demonstrował przeciw reformie edukacji. Kiedy minister opuszczała budynek Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, gdzie odbyło się spotkanie, doszło do szamotaniny demonstrantów z będącymi po cywilnemu policjantami.

„Agnieszka G. została oskarżona o popełnienie trzech przestępstw, polegających na naruszeniu nietykalności cielesnej dwóch funkcjonariuszy policji oraz znieważeniu jednego z nich obelżywym sformułowaniem, podczas pełnienia obowiązków służbowych przy zabezpieczeniu wizyty ministra edukacji narodowej” – podał prok. Czułowski.

Z kolei Zbigniewowi U. śledczy zarzucili znieważenie szefowej MEN podczas pełnieniem obowiązków służbowych, „poprzez użycie sformułowania powszechnie uznanego za obelżywe”.

Za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta grozi do 3 lat więzienia, zaś za znieważenie funkcjonariusza kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia.

PAP/RIRM

drukuj