Minister edukacji spotka się dziś z Nauczycielami Roku

Minister edukacji Anna Zalewska spotka się dziś z Nauczycielami Roku ws. reformy edukacji. Pedagodzy wysalali list otwarty do szefowej MEN-u. Sprzeciwiają się w nim reformie oświaty, w tym likwidacji gimnazjów.

Minister edukacji podczas wczorajszej wizyty w Lublinie wyraziła chęć rozmowy z osobami, które są zainteresowane zmianami w oświacie. Dziś minister skróci swoją wizytę w Płocku, gdzie weźmie udział w inauguracji 28 Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, aby spotkać się z nauczycielami.

Ja spotkam się z każdym, kto ma taką wolę. Chcę rozmawiać nie poprzez listy otwarte, bo w ten sposób nie rozmawia się o systemie edukacji, a szczególnie o dzieciach i rozwiązaniach, ale właśnie podczas spotkań m.in. w Ministerstwie Edukacji, choć oczywiście też tam gdzie jest taka możliwość odpowiadam na zaproszenia. Tak dzieje się od grudnia ubiegłego roku. To kilkadziesiąt tysięcy osób, to kilkaset spotkań, to tysiące uwag, które wpływały do Ministerstwa Edukacji; to dwa tysiące ekspertów pracujących w sobotę, niedzielę pracujących nad podstawami programowymi – tłumaczy minister Anna Zalewska.

Kilka dni wcześniej w Warszawie odbył się protest pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. Przeciwko reformie szkół protestowali m.in. nauczyciele, rodzice i samorządowcy.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd projektami ustaw w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Projekty ustaw zmieniających strukturę szkół są już w Sejmie, czekają na rozpatrzenie.

RIRM

drukuj