fot. PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro: Wnioski o uchylenie immunitetów siedmiu sędziom i prokuratorom z okresu PRL

Jest siedem wniosków o uchylenie immunitetów byłym sędziom i prokuratorom z okresu PRL-u. Ma to pozwolić na pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

Chodzi o wydarzenia, które miały miejsce w okresie stanu wojennego. Wówczas wydawano krzywdzące polityczne wyroki. Wnioski przygotował IPN; rozpatrzą je izby dyscyplinarne.

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że nadszedł czas, aby sprawiedliwość został wymierzona. Szef resortu zauważył, że wnioski dotyczą m.in. dwóch byłych już sędziów SN. Jeden z nich niemal do końca ub.r. orzekał w SN.

– Przypomnę, że do tej pory sądownictwo miało tę siłę i wolę, by pozbyć się zaledwie jednego sędziego, który wydawał polityczne wyroki w okresie komunistycznym. Dzisiaj, za sprawą pracy Pionu Prokuratorskiego IPN, chcemy poinformować, że został przygotowany wniosek o uchylenie immunitetów 7 sędziów i prokuratorów – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Szef Pionu Śledczego IPN prok. Andrzej Pozorski powiedział, że sprawa dotyczy tzw. zbrodni sądowych i jest najobszerniejszym postępowaniem, jakie było prowadzone w historii Instytutu.

Prokurator tłumaczył, że zarzuty wobec wszystkich siedmiu osób dotyczą długotrwałego i bezprawnego pozbawienia wolności tych, którzy przeciwstawiali się panującemu systemowi. Pokazał konkretne absurdalne decyzje.

Sąd Pomorski Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy na sesji wyjazdowej w Koszalinie wymierzył karę 2 lat pozbawienia wolności. Ta kara następnie została podwyższona do 3 lat w stosunku do osoby, która jadąc w pociągu, rozmawiając ze współpasażerami, wyraziła dezaprobatę dla wprowadzenia stanu wojennego, mówiąc, że społeczeństwo jest represjonowane oraz używała tzw. nieprzychylnych słów w stosunku do członków PZPR. Sąd uznał, że ta rozmowa to jest nic innego, jak publiczne poniżanie istniejącego ustroju polityczno-prawnego PRL, wyszydzając PZPR i jej członków – powiedział prok. Andrzej Pozorski.

Sprawę prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. W jego wyniku zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl