fot. polskieradio

Min. W. Bańka: W walce z dopingiem potrzebny fundusz solidarnościowy i nowe laboratoria

Minister sportu i turystyki Witold Bańka przekonuje do stworzenia funduszu solidarnościowego, który wsparłby kraje mające słaby system antydopingowy. W jego ocenie problem dopingu w polskim sporcie nie wykracza poza średnią światową.

Witold Bańka, który w środę został europejskim kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), był pytany w radiowej Jedynce, czy współczesny sport może być wolny od dopingu. Minister oświadczył, że wierzy w czysty sport, ale zdaje też sobie sprawę, że w 100 proc. dopingu nie wyeliminujemy, bo „zawsze będą zdarzać się oszuści”.

„Natomiast zwiększając budżet na działalność śledczą, na edukację, można z tym dopingiem walczyć, można go wykrywać” – przekonywał, podając jako przykład ujawnienie skandalu dopingowego w Rosji.

Minister Bańka przypomniał, że zaproponował stworzenie funduszu solidarnościowego, który finansowałby badania antydopingowe w krajach mających bardzo słaby system antydopingowy albo nie mających go wcale.

„Wtedy możemy mówić o tym, że to środowisko nie jest fair wobec czystych sportowców, wobec tych, którzy są permanentnie kontrolowani, z krajów wysoko rozwiniętych, gdzie WADA ich odwiedza i kontrolerzy o szóstej rano czy o każdej porze dnia i nocy mogą przyjechać; jest system monitoringu pobytu tych czołowych zawodników. A zawodnicy z takich krajów, którzy nie są kontrolowani, później przyjeżdżają na imprezę międzynarodową i zdobywają medale” – zauważył.

Podkreślił, że właśnie to zjawisko trzeba zwalczać i tym się szczególnie zająć.

„My się koncentrujemy na wielkich skandalach dopingowych, medialnych, natomiast właśnie zapominamy, że gdzieś tam, ten system jest nieszczelny” – dodał.

Minister zwrócił uwagę, że 10 proc. medalistów igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku pochodziło z krajów ze słabym systemem antydopingowym, a 50 proc. krajów uczestniczących w igrzyskach w Rio nie miało narodowych agencji antydopingowych. W jego ocenie zmiana tej sytuacji jest wielkim wyzwaniem przed WADA.

Odnosząc się do sytuacji w Rosji, Witold Bańka przypomniał, że tamtejsza agencja antydopingowa (RUSADA) była zawieszona przez WADA, a teraz jest do tego systemu „przywracana”. Zwrócił uwagę, że Rosjanie „opóźnili się” z przekazaniem danych do WADA i są one teraz analizowane.

„Można powiedzieć, że te założenia przywrócenia Rosji do systemu antydopingowego z pewnym opóźnieniem, ale zostały wypełnione. No i teraz poczekajmy na badania. Jeśli będą te dane zmanipulowane, to na pewno będą konsekwencje wobec Rosyjskiej Agencji Antydopingowej” – powiedział minister sportu.

Europejski kandydat na szefa WADA mówił także o potrzebie tworzenia nowych i akredytowanych przez WADA laboratoriów. Przypomniał, że teraz jest ich w świecie 30, w tym w Polsce – w Warszawie, i tylko jedno w Afryce.

„Musimy, i to jest jeden z moich celów, pomagać, rozmawiać z rządami, (…) a są takie, które chciałyby mieć laboratorium akredytowane, bo to jest już pewien prestiż” – zaznaczył minister.

Wspomniał, że obecnie oczekuje się także o kontroli dopingowej w sportach amatorskich i z udziałem amatorów, wśród których „niestety też zaczyna się pojawiać doping”.

Pytany o doping w polskim sporcie, Bańka ocenił, że „nie wykraczamy poza pewną średnią”. Poinformował, że Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) pobiera ponad 4 tys. próbek rocznie i wykrywa 50-60 dopingowiczów rocznie.

„To jest mniej więcej średnia światowa” – ocenił.

Minister zwrócił uwagę, że po zmianie przepisów, POLADA ma pion śledczy i „bardzo dobrze wygląda współpraca ze służbami”, w tym ze służbą celną i policją.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl