fot. twitter.com/WitoldBanka

Min. Bańka: Sport i infrastruktura sportowa nie mają barw politycznych

Sport i infrastruktura sportowa nie mają barw politycznych – powiedział w środę w Łodzi minister sportu Witold Bańka. Zadeklarował rządowe wsparcie przy budowie i modernizacji obiektów służących upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży oraz służących mieszkańcom.

Szef resortu sportu i turystyki przyjechał w środę do Łodzi na zaproszenie kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Waldemara Budy. W programie wyborczym posła PiS znalazła się m.in. budowa pięciu wielofunkcyjnych hal i trzech basenów.

„Taka hala w każdej dzielnicy Łodzi wspierałaby dość ograniczoną infrastrukturę szkolną. Mamy w tym duże zapóźnienia i taki dodatkowy obiekt, dałby szansę, żeby odbywały się w nim zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów z różnych pobliskich szkół. Dawałoby to też szansę na uprawianie sportów, których nie można trenować na obiektach szkolnych, np. tenisa. Po południu hale służyłyby mieszkańcom Łodzi” – tłumaczył Waldemar Buda podczas wspólnej konferencji z ministrem Bańką.

Szef resortu sportu i turystyki poparł ten pomysł i zadeklarował ministerialne wsparcie finansowe dla jego realizacji. Jak podkreślił, budowa obiektów upowszedniających sport wśród dzieci i młodzieży, to priorytet rządu PiS.

„Cieszę się, że ta propozycja inwestycji wpisuje się w strategię resortu, czyli owartości dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców. Z naszej strony jest pełna gotowość do współpracy” – zapewnił Witold Bańka.

Jak podkreślił, „sport i infrastruktura sportowa nie mają barw politycznych”, a resort wspiera wnioski o dofinansowanie inwestycji, które są dobrze przygotowane i merytoryczne.

„Absolutne pierwszeństwo, jeśli chodzi o przyznawanie środków, mają inwestycje otwarte na sport dzieci i młodzieży oraz mieszkańców. Chodzi o obiekty, z których mogą korzystać nie tylko wyczynowi sportowcy, ale mieszkańcy, szkółki i akademie piłkarskie. Jesteśmy jak najbardziej otwarci na dofinansowanie dobrych wniosków” – zaznaczył Witold Bańka.

Dodał, że w całym kraju rząd wyda łącznie ponad 2 mld zł na powstanie lub remonty ponad sześciu tysięcy różnego rodzaju obiektów sportowych. W 2019 roku na ten cel zostanie przeznaczone 500 mln zł.

„W latach 2016-2018 na teren woj. łódzkiego skierowaliśmy ok. 81 mln zł. Dzięki temu zostały wybudowane bądź zmodernizowane 242 obiekty sportowe, od małych otwartych stref aktywności, poprzez modernizację hal, sal gimnastycznych, basenów oraz płyt piłkarskich” – powiedział minister Bańka.

Poinformował, że MSiT rocznie do Łódzkiego przekazuje dodatkowo ok. 6 mln na programy upowszechniania sportu – m.in. SKS i program „Klub”.

Konferencję prasową zorganizowano na obiektach Chojeńskiego Klubu Sportowego. Jak zapewnili kandydat na prezydenta Łodzi i minister sportu, łódzki klub może liczyć na wsparcie finansowe przy wymianie nawierzchni jednego z boisk ze sztuczną murawą i powstaniu kolejnej płyty.

PAP/RIRM

drukuj