[TYLKO U NAS] Dr P. Wójtowicz: Siłą samorządów jest ich bliskość przy ludziach

Samorządy dzięki swoim budżetom mogą realizować rzeczy, które są blisko ludzi, są na co dzień im potrzebne, np. budowa chodnika, budowa drogi. To podstawowa siła samorządu terytorialnego. Z tego powodu warto wziąć udział w zbliżających się wyborach – powiedział dr Przemysław Wójtowicz, politolog, historyk i wykładowca WSKSiM, podczas środowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Polsce zbliżają się wybory samorządowe. Na chwilę obecną mamy 2478 gmin, 380 powiatów i 16 województw. Dr Przemysław Wójtowicz wyjaśnił, co wyróżnia samorządy terytorialne w odniesieniu do innych organów państwowych.

Samorząd terytorialny jest kompetencyjnie niezależny od organów władzy centralnej (…). Możliwość realizacji zadań w oparciu o własny wypracowywany budżet odróżnia samorządy terytorialne od chociażby organów państwowej administracji terenowej, które to z kolei organy są zależne od centrali i nie posiadają własnego budżetu (…). Samorządy dzięki swoim budżetom mogą realizować rzeczy, które są blisko ludzi, są na co dzień im potrzebne, np. budowa chodnika, budowa drogi. To podstawowa siła samorządu terytorialnego. Z tego powodu warto wziąć udział w wyborach do samorządu terytorialnego, które za 10 dni odbędą się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – mówił politolog.

Mamy dwa terminy wyborów: pierwsza tura odbędzie się 21 października, druga – 4 listopada.

– Druga tura wyborów będzie organizowana w przypadku, gdy po pierwszej turze żaden z kandydatów na prezydenta, burmistrza czy wójta nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, czyli większości bezwzględnej. Wówczas dwóch najlepszych kandydatów, którzy uzyskają dwa najlepsze wyniki – będzie miała możliwość „zmierzenia się” w drugiej turze – zaznaczył wykładowca WSKSiM w Toruniu.

Gość Radia Maryja wskazał, iż istotne jest byśmy sprawdzili, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy, ponieważ nie musi to być to samo miejsce, co przy okazji poprzednich wyborów. Lokale będą czynne w godz. 7.00 – 21.00.

Cała wypowiedź dr. Przemysława Wójtowicza dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl