Min. Rafalska: We wtorek rząd przyjmie wysokość płacy minimalnej w 2019 r.

We wtorek Rada Ministrów podejmie decyzję o wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. – zapowiedziała w poniedziałek w Gdańsku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Na briefingu prasowym poprzedzającym nadzwyczajne posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku Elżbieta Rafalska była zapytana o spór NSZZ „Solidarność” z rządem w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2019 r.

15 września mija ustawowy termin, w którym Rada Ministrów musi przyjąć ostateczną wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jutro jest Rada Ministrów, więc od decyzji premiera i całej Rady Ministrów zależy wysokość minimalnego wynagrodzenia. Propozycja, która będzie jutro przedstawiana na radzie Ministrów, to jest wspólne stanowisko wcześniejsze, tj. 2220 zł, a minimalna stawka godzinowa – 14,50 zł. Ale ostateczna decyzja premiera i Rady Ministrów – jutro” – oświadczyła minister.

„Solidarność” oczekuje, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. będzie nie mniejsze niż 2255 zł (wcześniej „Solidarność” żądała 2278 zł). Związkowcy chcieliby też „ustalenia, jako podstawy do wyliczeń odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na poziomie co najmniej drugiego półrocza 2014 r.”.

30 sierpnia obradowała w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, na którym propozycje rządu, z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawiła Elżbieta Rafalska. Propozycje na 2019 r. zakładały: odmrożenie kwoty bazowej w płacach w budżetówce i kwoty bazowej funduszu socjalnego oraz podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do 2220 zł. Minister Rafalska informowała, że w ostatniej kwestii decyzja nie jest ostateczna, a rząd „jest otwarty na propozycje związkowe”.

Po obradach „Solidarność” przekazała mediom oświadczenie zawierające stanowisko związku dotyczące propozycji rządu. Związkowcy ocenili je „jako konstruktywne, wychodzące naprzeciw postulatom związku, ale nie w pełni satysfakcjonujące. Uznajemy je za dobrą podstawę do ostatecznych rozmów” – poinformowali związkowcy, dodając, że oczekują, że propozycje zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego i znajdą one odzwierciedlenie w projekcie budżetu państwa na 2019 rok oraz w stosownych rozporządzeniach i ustawach.

Zdaniem „Solidarności”, przedstawiona przez rząd propozycja wzrostu wynagrodzeń w budżetówce „wymaga dalszych ustaleń”.

Szczególnie w zakresie ustalenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, jak i skierowania dodatkowych środków dla osób nieobjętych mnożnikowym systemem wynagradzania oraz pracowników administracji wojewódzkiej” – zaznaczyli związkowcy.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl