Min. M. Błaszczak: Fundusz Obrony Narodowej jest wyrazem patriotyzmu naszych przodków
Wyrazem tradycji, historii i ofiarności, a więc patriotyzmu naszych przodków jest Fundusz Obrony Narodowej, część srebrna FON-u, która dziś formalnie została przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu – mówił szef MON, Mariusz Błaszczak, na uroczystości przekazania kolekcji sreber z FON do zbiorów placówki.
Wicepremier @mblaszczak: Fundusz Obrony Narodowej jest częścią tradycji, historii i ofiarności, a więc patriotyzmu naszych przodków. Część srebra Funduszu została dziś formalnie przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu.
–
📝https://t.co/S7e3AB1XLW pic.twitter.com/5U3XFh5Byr— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) January 23, 2023
Jak zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej, trzeba budować „silne instytucje państwa polskiego w bardzo ścisłym związku z naszą historią, z naszą tradycją, z naszą kulturą”.
„Trzeba przekazywać przesłanie, polskie przesłanie kolejnym pokoleniom, nie – upajać się europejskością, ale właśnie pokazywać to, co związane jest z naszym dziedzictwem narodowym przyszłym pokoleniom. Żeby nie zmarnować niepodległości trzeba budować silne Wojsko Polskie, my to robimy od 2015 r.” – podkreślił szef MON.
„To jest właśnie ta sztafeta pokoleń, to jest właśnie utrzymanie ciągłości historycznej, to jest duma z tego, że jesteśmy Polakami. Wyrazem tej tradycji, historii i tej ofiarności, a więc patriotyzmu naszych przodków jest Fundusz Obrony Narodowej, część srebrna FON-u, która dziś formalnie została przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pomyślmy, ileż wyrzeczeń niosła z sobą ta akcja, ileż nadziei pokładano właśnie w tym, że przekazywano to, co było cennego na rzecz Funduszu Obrony Narodowej tak, żeby obronić Polskę przed napaścią, spodziewano się tej napaści” – wskazał Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej podziękował także wszystkim, którzy przystępują do wojska.
„Nie tylko do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale również chcą być żołnierzami zawodowymi. Zachęcam, żeby wstępować w szeregi Wojska Polskiego. To jest nasz dzisiejszy Fundusz Obrony Narodowej, właśnie poprzez postawy, poprzez edukację w szkołach, poprzez przystępowanie do Wojska Polskiego – czy to w charakterze żołnierza zawodowego czy to łącząc służbę wojskową z aktywnością zawodową, jak jest w przypadku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zobowiązujemy się, my politycy Prawa i Sprawiedliwości, że wypełnimy zobowiązanie, które wobec nas Polaków, wszystkich Polaków składał prezydent Edward Raczyński, wybitny nasz rodak” – dodał.
W poniedziałkowym wydarzeniu w Muzeum Narodowym w Poznaniu wziął również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Fundusz Obrony Narodowej (FON) został utworzony dekretem prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 roku. Miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa polskiego przez hitlerowskie Niemcy. Polacy zasilili go zarówno gotówką, jak i nieruchomościami i kosztownościami. Było to świadectwo ofiarności Polaków w obliczu zagrożenia wojennego i ogromny akt patriotyzmu. Funduszem zarządzał minister spraw wojskowych, a bezpośrednio – Biuro Budżetowe Ministerstwa Spraw Wojskowych.
We wrześniu 1939 r. po niemieckiej napaści na Polskę skrzynie z niewykorzystanymi darami rzeczowymi FON ewakuowano do ambasady RP w Bukareszcie (Rumunia), gdzie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzyń ze srebrem trafiło do Francji. Przechowywano je w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, potem w Castres, po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. Do Polski powróciły w 1976 roku.
PAP