fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter ponadpartyjny

Wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter ponadpartyjny. Chodzi o bezpieczeństwo. Chodzi o zatrzymanie agresywnej polityki, jaka jest prowadzona przez Rosję – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Marsz Niepodległości okazał się wielkim sukcesem – podkreślają jego organizatorzy. Patriotyczna manifestacja zgromadziła w Warszawie ćwierć miliona osób [czytaj więcej].

– 11 listopada piękny Biało-Czerwony Marsz pokazał, że łączy nas Polska, że łączy nas miłość do ojczyzny, że łączy nas wierność zasadom – takim, że ojczyzna jest dla nas najważniejsza. O wolność, o niepodległość, bo świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, należy zabiegać ciągle – powiedział szef MON.

W środę minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem w Waszyngtonie powiedział, że „atmosfera jest dobra”, jeśli chodzi o rozmowy na temat polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce [więcej].

– We wtorek i w środę miałem cykl spotkań. Byłem w Pentagonie i rozmawiałem z Jamesem Mattisem – moim odpowiednikiem w rządzie Stanów Zjednoczonych. Spotykałem się również w Kongresie. Rozmawiałem z pięcioma kongresmenami. Wszyscy reprezentują odpowiednik polskiej Komisji Obrony Narodowej. Są to politycy z różnych partii, z dwóch partii zasadniczo, dlatego że oprócz większości republikańskiej spotkałem się także z ważnym wiceprzewodniczącym w Kongresie Stanów Zjednoczonych z Jackiem Reedem. To jest senator, polityk partii demokratycznej, emerytowany żołnierz – podkreślił minister.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że podczas rozmowy z Jackiem Reedem zaznaczył, że projekt, o który Polska zabiega, a więc „wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ma charakter ponadpartyjny”.

– Chodzi o bezpieczeństwo. Chodzi o zatrzymanie agresywnej polityki, jaka jest prowadzona przez Rosję. Usłyszałem słowa wsparcia ze strony senatora Reeda – zauważył.

Minister resortu obrony narodowej wskazał, że „bardzo istotne było spotkanie w Pentagonie z Jamesem Mattisem”.

– To było spotkanie z udziałem przedstawicieli grup roboczych, bo powołaliśmy taką grupę roboczą w Ministerstwie Obrony Narodowej i ona powstała także w Pentagonie. Ta grupa robocza zajmuje się przygotowaniem stanowiska do projektu polskiego, który został złożony na początku tego roku. Pentagon został zobowiązany przez Senat Stanów Zjednoczonych do tego, żeby do końca lutego, początku marca, przedstawić opinię Pentagonu właśnie do polskiego projektu dotyczącego Fortu Trump. Rozmowa była bardzo konkretna. Usłyszałem po raz pierwszy stanowisko amerykańskie. Negocjujemy, a więc nie mogę mówić o szczegółach. Natomiast mogę zapewnić, że idziemy w dobrym kierunku – stwierdził Mariusz Błaszczak.

Minister zaakcentował, że jest przekonany, iż takie rozwiązanie jest dobre dla Polski, dlatego że oznacza, iż Polska nie jest narażona na to, by być „w orbicie wpływów rosyjskich”.

– Jest dobre także dla bezpieczeństwa ogólnoświatowego. Dla Stanów Zjednoczonych, które sprawują taką pieczę nad bezpieczeństwem ogólnoświatowym. My jako rząd – rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd premiera Mateusza Morawieckiego – jesteśmy aktywni, bezpieczeństwo jest dla nas jednym z priorytetów. Nie tylko opieramy bezpieczeństwo Polski na Sojuszu Północnoatlantyckim czy też na relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – one są bardzo ważne – ale one są tylko jednym z trzech elementów. Te dwa pozostałe elementy to jest rozbudowa liczebna Wojska Polskiego. Powołałem do życia nową dywizję ulokowaną na wschód od Wisły i to jest proces modernizacji Wojska Polskiego. Przede wszystkim wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt, w taki, który gwarantuje zdolności obronne – podkreślił.       

Szef resortu obrony dodał, że ze strony amerykańskich polityków słyszał dobre słowa o polskiej aktywności, że Polska wydaje 2 proc. swojego PKB na obronność, a w innych państwach nie jest to standardem, a także o zaangażowaniu Wojska Polskiego.

– Wojsko Stanów Zjednoczonych jest wojskiem, które jest najsilniejsze w skali światowej. Ewentualny agresor nie zdecyduje się napaść na państwo, w którym stacjonują wojska Stanów Zjednoczonych. (…) Jeżeli Polska jest krajem bezpiecznym, to może się rozwijać, może się rozwijać gospodarczo, społecznie, bo żeby był rozwój gospodarczy, konieczne jest bezpieczeństwo. To są warunki niezbędne. Bezpieczeństwo jest warunkiem niezbędnym do rozwoju Polski – powiedział minister.

Całą rozmowę z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj