Zakończyła się kadencja organów samorządu terytorialnego

Dziś upływa aktualna kadencja organów samorządu terytorialnego. Była to ostatnia kadencja, która trwała 4 lata. Kolejne – z uwagi na nowelizacje ustaw samorządowych – będą już 5-letnie.

Pierwszą sesję nowo wybranych organów zwołuje komisarz wyborczy. Powinny się one odbyć w przyszłym tygodniu. W regionach trwają tymczasem jeszcze rozmowy na temat ewentualnych koalicji.

PiS będzie rządzić samodzielnie w sześciu województwach. W tym tygodniu partia poinformowała też o podpisaniu umowy koalicyjnej na Dolnym Śląsku z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był pytany przez reportera Radia Maryja, czy są możliwie koalicje z udziałem PiS-u w innych regionach.

– Dzisiaj w Polsce rozmawiają między sobą wszyscy politycy na poziomie parlamentarnym, sejmikowym, powiatowym i gminnym. Tak naprawdę w wielu miejscach dowiemy się ostatecznie, kto będzie marszałkiem, w jakim kierunku województwa będą się rozwijały dopiero w pierwszym dniu posiedzenia sejmiku – powiedział Michał Dworczyk.

W tegorocznych wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska zdobyła samodzielną większość w jednym sejmiku – woj. pomorskiego. Jednak dziś Platforma Obywatelska poinformowała, że Koalicja Obywatelska, PSL i SLD wyłonią koalicje łącznie w dziewięciu województwach.

RIRM

drukuj