fot. twitter.com

Szef MON z życzeniami u najmłodszego żołnierza Batalionu „Zośka”

We wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej odwiedził w podwarszawskich Łomiankach Lidię Ziental-Markiewicz – uczestniczkę Powstania Warszawskiego, sanitariuszkę i najmłodszego żołnierza Batalionu „Zośka”. Towarzyszył mu gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szef resortu złożył pani Lidii życzenia z okazji 90. urodzin oraz podziękował za bohaterską postawę w Powstaniu Warszawskim.

Lidia Ziental-Markiewicz ps. „Lidka”, „Mała” podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką Batalionu „Zośka”.

Urodziła się w Warszawie. Przed wojną uczęszczała do szkoły sióstr szarytek, w czasie okupacji do Gimnazjum Hoene-Przesmyckiej. W wieku 12 lat wstąpiła do konspiracyjnej organizacji harcerek. Do drużyny wprowadziła ją „Lusia” Alicja Gołod-Gołębiowska. Drużyna specjalizowała się w służbie sanitarnej, ale dziewczęta uczestniczyły też w akcjach „Małego Sabotażu” i kolportażu prasy podziemnej.

Udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła w Szpitalu Karola i Marii. 3 sierpnia 1944 r. zgłosiła się ochotniczo do Batalionu „Zośka”, w którym otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”. Brała udział we wszystkich akcjach kompanii, jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy zgrupowania „Radosław”. Została dwukrotnie ranna we wrześniu 1944 r. na Górnym Czerniakowie.

MON

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl