fot. PAP/Marcin Bielecki

Ks. abp A. Dzięga: Krew tych, którzy padli w 1970 r. uświęciła szczecińską ziemię

Krew tych, którzy padli w 1970 r. uświęciła szczecińską ziemię – mówił we wtorek podczas Mszy świętej w szczecińskim kościele pw. św. Stanisława Kostki ks. abp Andrzej Dzięga. W uroczystościach upamiętniających 49. rocznicę Grudnia ’70 uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda.

„Wpisują się w ten szczególny czas te imiona i nazwiska, to przerwane życie tych, którzy padli wtedy w 1970 r. i których krew wsiąkła w szczecińską ziemię, uświęciła ją i szczecińska ziemia stała się jak relikwia” – powiedział podczas Mszy świętej w intencji Ofiar Grudnia ’70, rozpoczynającej uroczystości 49. rocznicy wydarzeń grudniowych 1970 r., metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

„W głębinach szczecińskiej ziemi, w tych skwerach i w tych placach, i w tych kamieniach, ta krew jest obecna. I ten duch jest obecny” – mówił.

Metropolita szczecińsko-kamieński przypomniał, że w parafii św. Stanisława Kostki stoczniowcy gromadzili się codziennie.

We Mszy św. uczestniczył prezydent Andrzej Duda, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, wiceszef Kancelarii Paweł Mucha, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, parlamentarzyści, samorządowcy, działacze opozycji antykomunistycznej oraz mieszkańcy Szczecina.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy są uroczystości przed bramą Stoczni Szczecińskiej. Zaplanowane jest wystąpienie prezydenta, a także przekazanie przez IPN odzieży ofiar pacyfikacji manifestacji robotniczych w Grudniu 1970 r. Zarządowi Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, modlitwa Anioł Pański oraz złożenie kwiatów przed tablicą pamięci poległych w grudniu 1970 r.

Na godz. 13.00 zaplanowany został Marsz Pamięci Ofiar Grudnia ’70; później na pl. Solidarności odbędą się uroczystości przed pomnikiem „Anioła Wolności”.

Wtorkowe uroczystości upamiętniają osoby, które zginęły 17 grudnia 1970 r. w Szczecinie. Stoczniowcy wyszli na ulice po ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności. Dołączyli do nich pracownicy innych zakładów i mieszkańcy Szczecina. Przed gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR domagali się rozmów z przedstawicielami władz partii; gdy nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. Milicja i wojsko zaczęły wtedy strzelać w kierunku tłumu. Zginęło 16 osób, ponad 100 zostało rannych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl