X rocznica sakry biskupiej ks. abp. Andrzeja Dzięgi

W Bazylice Katedralnej w Szczecinie, rozpoczęły się uroczystości X rocznicy sakry biskupiej ks. abp. Andrzeja Dzięgi. Przewodniczy im ks. abp Celestino Migliore. Transmisja w Radiu Maryja.

Podczas uroczystej Mszy Świętej, cała wspólnota Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, będzie dziękować Bogu, za 10 lat posługi duszpasterskiej ks. abp Andrzeja Dzięgi. Eucharystii przewodniczy Nuncjusz Apostolski w Polsce – ks. abp Celestino Migliore, który po południu spotka się z klerykami i profesorami Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

– 10 rocznica sakry biskupiej naszego pasterza ks. abp. metropolity Andrzej Dzięgi stanowi miłą okazje, by wyrazić Bogu wdzięczność za dar posługi biskupiej naszego pasterza. Dlatego, jako wspólnota diecezjalna gromadzimy się na Eucharystii, by wyrazić nasza życzliwość, wdzięczność i rad modlitwy. Posługa ks. abp. metropolity realizowana w ciągu 10 lat wydała wiele owoców duszpasterskich w diecezji szczecińsko-kamieńskiej, ale także całym w Kościele Powszechnym. Dlatego dziś gromadzimy się przy księdzu arcybiskupie – powiedział ks. kan. Piotr Skiba, Wikariusz Biskupi.

 

RIRM

***

Ks. Abp dr hab. Andrzej Dzięga, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, urodził się 14 grudnia 1952 roku w Radzyniu Podlaskim (Diecezja Siedlecka). W latach 1971-1977 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Po święceniach pracował jako wikariusz parafialny. W tym czasie ukończył dwuletnie Studium Pastoralne w KUL. W roku 1982 został skierowany na studia z zakresu prawa kanonicznego w KUL. Licencjat z prawa kanonicznego uzyskał w roku 1985 na podstawie rozprawy „Proces ustny w prawie kanonicznym Katolickich Kościołów Wschodnich”, napisanej pod kierunkiem Ks. prof. dra hab. Edmunda Przekopa. W 1987 roku został notariuszem Sądu Biskupiego Siedleckiego. W roku 1988 uzyskał doktorat nauk prawnych, w zakresie prawa kanonicznego, na podstawie rozprawy „Recepcja myśli Giuseppe Chiovendy w kościelnym procesie ustnym”. W 1989 roku został skierowany do pracy naukowo-dydaktycznej na Wydziale Prawa i Nauk Prawnych KUL. W tym samym czasie, został sędzią Sądu Biskupiego Siedleckiego. Oprócz pracy w KUL, w latach 1989-1991 był wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Męczenników Podlaskich, w latach 1992-1995 był Kanclerzem Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego, w latach 1993-2002 był wikariuszem sądowym Biskupa Drohiczyńskiego, w latach 1994-1997 był ponadto promotorem I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej.

W 1995 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa” uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych, w zakresie prawa kanonicznego (zatwierdzony w 1996 roku). W roku 1996 został kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Procesowego. Ponadto w latach 1996-2001 pełnił funkcję kuratora Katedry Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego, zaś od roku 2001-2007 pełnił funkcję kuratora Katedry Kościelnego Prawa Karnego. Od dnia 1 października 2009 roku jest kierownikiem Katedry Prawa Rodzinnego i Praw Rodziny. W 1998 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL.

W latach 1996-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL, a w 1999 roku został wybrany Dziekanem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, funkcję tę pełnił do października 2003 roku.

Dnia 7 października 2002 roku został mianowany Biskupem Sandomierskim. Święcenia biskupie przyjął 24 listopada 2002 roku. Dnia 21 lutego został mianowany Arcybiskupem Metropolitą Szczecińsko – Kamieńskim, ingres do Katedry Szczecińsko – Kamieńskiej odbył się w dniu 4 kwietnia 2009 roku.

 

Archidiecezja Szczecińsko – Kamieńska/KUL

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl