fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. J. Kwieciński: Gospodarka ma być dla ludzi, a nie odwrotnie

Gospodarka ma być dla ludzi, a nie odwrotnie – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas sobotniej konwencji PiS. Podkreślał też znaczenie największych programów inwestycyjnych realizowanych przez PiS.

Jerzy Kwieciński zaznaczył, że polski wzrost gospodarczy w wysokości 5 proc. w zeszłym roku jest jednym z największych nie tylko wśród największych gospodarek, ale także na świecie. Według niego można mówić o „polskim cudzie gospodarczym”, jednak – jak zaznaczył – działania podejmowane są „nie dla samej gospodarki”.

„To robimy dla ludzi. Najważniejsze są dwa elementy: gospodarka i ludzie, ale gospodarka ma być dla ludzi, a nie odwrotnie” – mówił minister.

„Pokazaliśmy to i mamy słowa uznania na całym świecie, że pożytkami płynącymi ze wzrostu gospodarczego potrafimy się dzielić. Premier Beata Szydło mówiła o tych wielkich programach, o programach dla polskich rodzin, dla polskich dzieci. Dzięki temu widzieliśmy więcej Polaków nad morzem, w górach, bo gospodarka ma być dla ludzi, a nie odwrotnie” – podkreślił min. Kwieciński.

Jak dodał, jednym z kluczy do sukcesu jest skuteczniejsze zbieranie podatków, zwłaszcza podatku VAT, gdyż luka w VAT oceniania była na 250 mld zł w poprzednich dwóch kadencjach rządowych. Zaznaczył, że suma ta odpowiada mniej więcej dofinansowaniu z UE w poprzedniej perspektywie finansowej.

„Pokazaliśmy, że nie jesteśmy państwem teoretycznym, że administracja skarbowa potrafi działać, że potrafimy odbierać pieniądze mafiom, a te pieniądze kierować na rozwój gospodarczy i kierować dla wszystkich mieszkańców naszego kraju” – podkreślił szef resortu inwestycji i rozwoju.

Podkreślał też znaczenie największych programów inwestycyjnych dla rozwoju kraju. Wymienił program budowy dróg ekspresowych i autostrad.

„135 mld zł, nigdy takiego dużego programu nie było” – zauważył.

„Największy program kolejowy, parę dni temu zdecydowaliśmy o jego zwiększeniu. 70 mld zł – nigdy polska kolej takich pieniędzy nie miała” – dodał minister.

„Chcę powiedzieć o naszym największym infrastrukturalnym: Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Ten projekt budzi największe zainteresowanie i w Europie, i na świecie. Ten projekt zmieni oblicze transportowe naszego kraju” – zapowiedział. Wspomniał także o budowie tunelu w Świnoujściu i programie „Czyste Powietrze”.

PAP/RIRM

drukuj