fot. PAP/Jakub Kamiński

Min. J. K. Ardanowski: Pracujemy nad zmianą systemu ubezpieczenia majątkowego upraw i zwierząt

Pracujemy nad zmianą systemu ubezpieczenia majątkowego upraw i zwierząt – powiedział we wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

„Pracujemy w tej chwili nad zmianą systemu ubezpieczenia majątkowego upraw i zwierząt, właśnie w kierunku postulowanym przez kolejne organizacje rolnicze, czyli ubezpieczeń obowiązkowych, tak jak to ma miejsce w komunikacji” – powiedział minister podczas posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że organizacje rolnicze „zaczynają się coraz bardziej domagać wprowadzenia nowych zasad ubezpieczeń majątkowych w rolnictwie”.

Poinformował, że jego resort pracuje nad systemem, „który sprawiłby, że firmy ubezpieczeniowe chciałyby działać w zakresie ubezpieczeń rolnych”.

„W tej chwili żadna nie chce – pięć zmuszonych do tego towarzystw ubezpieczeniowych robi tylko minimum, żeby się (…) nikt nie czepiał. Nie chce niczego ubezpieczać, bo boi się ryzyka – upadku firmy i strat, które przekroczą wpływy ze składek” – ocenił Jan Krzysztof Ardanowski.

„Jeżeli będzie ubezpieczenie obowiązkowe wszystkich 15 mln hektarów w Polsce, to wtedy nie ma obawy, że ryzyko jest wielkie, bo zjawisko nigdy nie wystąpi w całym kraju, składki mogą być bardzo niskie” – dodał.

Przypomniał, że na początku lat 90. na wniosek organizacji rolniczych został zniesiony obowiązek ubezpieczenia upraw.

„Teraz organizacje rolnicze domagają się przywrócenia obowiązkowych ubezpieczeń” – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 

PAP

drukuj