fot. PAP/Marian Zubrzycki

Min. J. Cieszyński: Wykorzystanie systemów cyfrowych daje większe bezpieczeństwo niż te, które znamy z rzeczywistości papierowej

To, że nie otworzymy się na e-usługi, nie oznacza, że będziemy bezpieczniejsi. Przecież wszyscy wiemy, że dokument papierowy, jeżeli komuś na tym zależy, można podrobić, sfałszować, można posłużyć się cudzym podpisem. Natomiast jeżeli mamy system informatyczny, mamy rozliczalność, elektroniczny obieg dokumentów, wtedy zrobienie czegoś takiego jest dużo trudniejsze. Nie chcę mówić, że nie jest możliwe, bo czasami możliwości cyberprzestępców okazują się większe, niż się spodziewaliśmy. Natomiast jestem skłonny powiedzieć z całą stanowczością, że na pewno wykorzystanie systemów cyfrowych daje większe bezpieczeństwo niż te procesy, które znamy z rzeczywistości papierowej – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Już niebawem na Polaków czekają kolejne zmiany technologiczne. Podczas konferencji gospodarczo-technologicznej Impact 2023 Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało nowatorskie rozwiązania dla obywateli.

Prezentowaliśmy przede wszystkim nowe e-usługi dla obywateli, czyli sposób na to, żeby wszelkie sprawy urzędowe załatwiać przez internet, korzystając np. z aplikacji mObywatel. Ta konkretna aplikacja ma być cyfrową bramą do kontaktów pomiędzy państwem a obywatelami. Warto pamiętać o tym, że z tej aplikacji obecnie korzysta 10 mln osób. 10 mln pobrań aplikacji jest już za nami, ale dzięki zmianom, które przygotowaliśmy i wchodzącym w życie na przełomie czerwca i lipca, będzie możliwe wejście na jeszcze wyższy poziom. Przede wszystkim aplikacja mObywatel stanie się trzecim obok dowodu osobistego i paszportu pełnoprawnym dokumentem tożsamości, który będziemy mogli wykorzystywać na terenie całego kraju – wskazał minister Janusz Cieszyński.

Szef resortu cyfryzacji dodał, że pojawi się także szereg usług.

– Samo przedstawienie tożsamości to dzisiaj zbyt mało. Chcemy, żeby aplikacja mObywatel działała jak aplikacja bankowa, czyli pozwalała na wykonanie konkretnych czynności, np. będzie to możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Chodzi o sytuacje, w których słyszymy o różnego rodzaju wyłudzeniach czy o tym, że ktoś przejmuje naszą tożsamość, wykorzystuje nasze dane, żeby np. wziąć na nas kredyt albo pożyczkę. Dzięki funkcjonalności zastrzegania numeru PESEL będzie możliwe zabezpieczanie swojej tożsamości przed skutkami tego typu działań. To jest bardzo ważny projekt. Wiemy, że wiele osób w Polsce padło ofiarą oszustów i musimy zrobić wszystko, żeby wykorzystując nowe technologie, doprowadzić do tego, aby nie było to możliwe – zaznaczył minister cyfryzacji.

Zostaną również uruchomione kolejne usługi dla samorządów.

– Każdy najmniejszy samorząd będzie mógł używać swojej karty mieszkańca, na podstawie której będzie mógł przyznawać zniżki, ulgi, a obywatele po prostu będą mogli zidentyfikować się jako mieszkaniec danej gminy czy powiatu. Oprócz tego wprowadzimy platformę e-płatności, wykorzystując polski standard płatności BLIK, tak więc będzie możliwe zrealizowanie płatności za np. podatek od nieruchomości czy inne sprawy urzędowe. To jest coś, co już udało się uruchomić w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Minister został zapytany także o bezpieczeństwo zbierania danych osobowych w wirtualnym świecie. Odpowiedział, że nasze dane w tej przestrzeni są znacznie bardzie bezpieczniejsze niż w wersji papierowej.

To, że nie otworzymy się na e-usługi, nie oznacza, że będziemy bezpieczniejsi. Przecież wszyscy wiemy, że dokument papierowy, jeżeli komuś na tym zależy, można podrobić, sfałszować, można posłużyć się cudzym podpisem. Natomiast jeżeli mamy system informatyczny, mamy rozliczalność, elektroniczny obieg dokumentów, wtedy zrobienie czegoś takiego jest dużo trudniejsze. Nie chcę mówić, że nie jest możliwe, bo czasami możliwości cyberprzestępców okazują się większe, niż się spodziewaliśmy. Natomiast jestem skłonny powiedzieć z całą stanowczością, że na pewno wykorzystanie systemów cyfrowych daje większe bezpieczeństwo niż te procesy, które znamy z rzeczywistości papierowej – akcentował polityk.

Zauważył również, że „na chwilę obecną nie ma przestrzeni na to, żebyśmy dzisiaj byli w stanie posługiwać się cyfrowymi dokumentami na terenie całej Europy”.

Trwają obecnie intensywne parce nad tym, żeby wszystkie kraje w Unii Europejskiej oferowały cyfrowy dowód tożsamości swoim obywatelom, ale one się jeszcze nie sfinalizowały. Można powiedzieć, że będziemy jednym z pionierów, a na pewno Polska już w połowie tego roku będzie największym krajem Unii Europejskiej, w którym każdy obywatel może skorzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości – wyjaśnił.

Całą rozmowę z ministrem Januszem Cieszyńskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl