https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/niezalezny-mlody-bizneswoman-casual-nosic-za-pomoca-laptopa-pracy-w-salonie-w-domu_15113170.htm

Min. J. Cieszyński: Chcemy przekazać największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu

Planujemy przekazać największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu; w połowie 2023 r. mają ruszyć konkursy dla firm – zapowiedział minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. Zwrócił uwagę, że w Polsce blisko 2 mln domostw nie ma dostępu do szybkiego interentu.

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Janusza Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Dotychczas Janusz Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia; od kwietnia 2021 r. był wiceprzewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji.

Jak podkreślił minister cyfryzacji, aplikacja mObywatel niedługo zostanie rozszerzona o kolejne funkcje.

„Przed nami trzy największe działania. To nowe funkcje mObywatela, który będzie miał m.in. dostępne od razu po zdanym egzaminie prawo jazdy, możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, e-płatności, e-pełnomocnictwa i system składania wniosków urzędowych on-line. Dużo rzeczy przydatnych każdemu w codziennym życiu” – przekazał minister.

Janusz Cieszyński dodał, że „realizujemy zakup prawie 400 tysięcy laptopów dla czwartoklasistów”, które jeszcze tej jesieni trafią do polskich szkół.

„Kolejnym, bardzo ważnym działaniem, jest przekazanie największych w historii środków na dostęp do szybkiego internetu. Chcemy w połowie tego roku ruszyć z konkursami dla firm tak, żeby prace mogły rozpocząć się jak najszybciej. W Polsce jest jeszcze prawie 2 miliony domów, w których nie ma szybkiego internetu. Trzeba to zmienić” – powiedział Januesz Cieszyński.

W jego ocenie, w porównaniu do innych krajów, „w obszarze usług dla obywateli jesteśmy jednym z liderów”. Polityk zaznaczył jednak, że konieczny jest rozwój cyfrowych umiejętności w społeczeństwie, „jeżeli chcemy żeby Polska była liderem, cyfrowej gospodarki, a co za tym idzie – innowacyjności.”

Cieszyński zwrócił również uwagę na dotychczasowy rozwój usług cyfrowych dla obywateli.

„E-recepty, e-PITy, mObywatel, profil zaufany, to usługi, z których korzystają miliony Polaków. A to właśnie liczba użytkowników jest najlepszą miarą sukcesu e-usługi” – podsumował minister cyfryzacji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl