Min. Gruza o podatku VAT: Będziemy eliminować absurdy

Ministerstwo Finansów zapowiada, że będzie eliminować absurdy w stosowaniu podatku VAT na produkty żywnościowe.  Chodzi o sytuację, w której jeden produkt może być obłożony różnymi stawkami tej daniny.

Na konferencji prasowej wiceminister finansów Paweł Gruza powiedział, że resort ma świadomość „absurdów” panujących w tej kwestii. Wskazał na kazus hot-doga, którego składniki, bądź samo gotowe danie, mogą mieć różne stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

Wiceminister Gruza podkreślił, że zamieszanie rozpoczęło się za rządów PO-PSL.

– W 2011 roku doszło do zmiany tzw. matrycy stawek VAT, czyli ich alokacji do poszczególnych pozycji statystycznych PKWiU. Tamte absurdy albo się pojawiły, albo zostały przepisane z poprzednich lat. Oczywiście jesteśmy tych absurdów świadomi i pewne podstawowe absurdy będziemy eliminować w krótszym terminie – mówił Paweł Gruza.

Ministerstwo chce wprowadzić pewne uszczelnienia i zsynchronizować działania, by m.in. wyeliminować konkurencyjność na stawkach VAT dla podobnych lub tożsamych produktów. Wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział, że w ciągu pół roku resort poinformuje o tego rodzaju zmianach.

RIRM

drukuj