fot. flickr.com

Ministerstwo Finansów przypomina o konieczności złożenia oświadczenia ws. skorzystania z zerowego PIT-u

Młodzi ludzie, którzy chcą skorzystać z tzw. zerowego PIT-u, powinni złożyć oświadczenie – przypomina Ministerstwo Finansów.

Wczoraj weszła w życie nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokument wprowadza „zerowy PIT” dla pracowników do 26. roku życia. Osoby, których wynagrodzenie wynosi 2250 zł, miesięcznie zyskają 133 zł.

Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym, który wynosi w skali roku 85,5 tys. zł. W tym roku jest to nieco ponad 35,5 tys. zł. O szczegółach mówił rzecznik resortu finansów Paweł Jurek.

– Ten rok ze względu na to, że ulga nie obowiązuje w całym roku, jest nieco wyjątkowy, a to oznacza, że młode osoby, aby już w sierpniu, wrześniu i kolejnych miesiącach mogły odczuwać tę ulgę, powinny złożyć oświadczenia o tym, że do końca roku ich dochody będą zwolnione od podatku na mocy tej ustawy. Takie oświadczenie można napisać odręcznie własnymi słowami. Jeśli ktoś miałby z tym problem, to zapraszam na stronę internetową Ministerstwa Finansów, gdzie przygotowaliśmy przykładową treść takiego oświadczenia, na którym można wpisać swoje dane i dostarczyć je do pracodawcy – wskazał.

„Zerowy PIT” to realizacja jednej z obietnic z tzw. piątki PiS-u. W tym roku zmiana ma kosztować sektor finansów publicznych 950 mln zł, a w kolejnych latach – 2 mld 454 mln zł. Zerowy podatek PIT to rozwiązanie, które ma dotyczyć dwóch milionów osób.

 

RIRM

drukuj