fot. PAP/Tytus Żmijewski

Zmiany w podatku dochodowym

Wchodzą w życie zmiany w podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejszym rozwiązaniem zaczynającym dziś obowiązywać jest obniżka dolnej stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. i likwidacja ulgi dla klasy średniej.

Artur Soboń, wiceminister finansów, przekonywał w czwartek na konferencji prasowej, że po zmianach mamy bardziej przewidywalny, zrozumiały i sprawiedliwy system podatkowy.

Ustawa, która od dziś obowiązuje, wprowadza obniżkę dolnej stawki podatku PIT z 17 do 12 procent. Będzie to dotyczyć emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców.

Wiceszef resortu finansów podkreślił, że celem zmian była likwidacja ulgi dla klasy średniej. Bez tej korekty wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym, a obecnie liczba takich podatników przekroczy nieco milion.

Wiceminister Artur Soboń zapewnił też, że nowe rozwiązania będą albo korzystne dla podatników, albo przynajmniej neutralne. Większość z nich odczuje pozytywne zmiany już przy wypłacie wynagrodzenia w lipcu br., ale część w trakcie roku lub przy rozliczeniu rocznym.

– Na przykładzie umowy o pracę widać wyraźnie, że każdy z podatników, który zarabia poniżej 18 tys. zł brutto, ma niższe podatki po wprowadzonych zmianach w stosunku do 2021 roku. Jeżeli dochód przekracza tę kwotę, to podatki zaczynają rosnąć. W 2021 roku system podatkowy, poprzez odliczanie składki wolnej od podatku, premiował osoby lepiej zarabiające. Teraz mamy bardziej sprawiedliwy i progresywny system – wyjaśnił wiceszef resortu finansów.

Artur Soboń przyznał, że część z podatników może odczuć spadek płacy netto po likwidacji dualizmu zaliczkowego. Taką grupą mogą być nauczyciele, którzy w ok. 15 proc. mają więcej niż jedną umowę o pracę. Wynika to z faktu, że obecnie kwotę wolną można odliczyć tylko od jednego źródła przychodów. Rozwiązanie, które umożliwi odliczanie kwoty wolnej od większej liczby źródeł przychodów, wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl