fot. pixabay.com

Dłuższe obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność

Zerowa stawka VAT na żywność zostaje przedłużona. Na pewno obowiązywać będzie w pierwszym półroczu przyszłego roku. Ministerstwo Finansów nie wykluczyło jednak, że rozwiązanie będzie kontynuowane również później.

Do końca tego roku zerową stawką VAT objęte zostały produkty żywnościowe, na które wcześniej obowiązywał 5-procentowy podatek. Po nowym roku – jak zadeklarował wiceminister finansów, Artur Soboń – rozwiązanie będzie kontynuowane.

– Rozporządzenie, które Ministerstwo Finansów przygotowało 2 grudnia bieżącego roku w sprawie obniżonych stawek od towarów i usług, przewiduje kontynuację tego rozwiązania, czyli zerowej stawki VAT dla żywności po 1 stycznia 2023 roku – powiedział wiceminister Artur Soboń.

Katalog produktów objętych zerową stawką VAT nie ulegnie zmianie.

– Będzie obejmował takie towary jak: mięso, ryby, przetwory z nich, tłuszcze, produkty mleczarskie, warzywa, owoce i przetwory z nich, zboża, produkty piekarnicze, w tym pieczywo czy część napojów bezalkoholowych – zaakcentował wiceszef resortu finansów.

Przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność to dobry krok – ocenił prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

– Należy to oceniać bardzo pozytywnie. Inflacja jest coraz bardziej odczuwalna, zwłaszcza w przypadku grup społecznych o najniższych dochodach. Zaspokojenie podstawowych potrzeb staje się coraz większym wyzwaniem dnia codziennego, co za tym następuje, rezygnacja budżetu z obciążenia podatkiem dla tych osób będzie szczególnie odczuwalna i korzystna – wskazał prof. Wojciech Piontek.

To działanie antyinflacyjne mające na celu wsparcie obywateli – dodał Mariusz Kękuś, ekonomista.

– Jeżeli popatrzymy na to, jakie będą skutki finansowe dla budżetu, to jest to w skali całego roku 8,7 miliarda złotych. To oznacza mniej więcej 4,5 miliarda za pół roku. Jeżeli przeliczymy to przez ilość obywateli w naszym kraju, to wychodzi nam, że przeciętnie średnio na 4-osobową rodzinę będzie to oszczędność rzędu 500 złotych w zależności też od tego, o jakim koszyku zakupów mówimy, bo może to być nawet 500-700 złotych. To jest bardzo duża kwota, która będzie mogła być przeznaczana na inne wydatki – podsumował Mariusz Kękuś.

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność jest zgodne z unijną dyrektywą – zapewnił resort finansów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl