fot. PAP/EPA

Grecję czekają reformy

Rząd w Atenach przygotowuje się do rozmów z kredytodawcami w sprawie nowej pomocy finansowej – poinformowały greckie media. Po wielogodzinnej debacie grecki parlament przyjął dziś drugi pakiet ustaw wymaganych przez zagranicznych wierzycieli.

Jak wynika z doniesień medialnych, w piątek do Aten przyjadą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W stolicy Grecji ma się także pojawić reprezentant Europejskiego Mechanizmu Stabilności, do której to instytucji Grecja także zwróciła się o pomoc.

Według przedstawiciela greckich władz, rząd premiera Aleksisa Ciprasa chce, by negocjacje zakończyły się do 20 sierpnia. Przewiduje się, że nowy program pomocowy obejmie wydatkowanie w ciągu trzech lat do 86 mld euro.

Przyjęty pakiet ustaw wprowadza do greckiego prawa unijną dyrektywę z 2013 roku o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Czyli chodzi o to, by zobowiązania banków pokrywali ich akcjonariusze i właściciele obligacji a nie podatnicy.

Aby sprostać naciskom wierzycieli grecki rząd musi podnieść podatki. Oprócz tego Grecja podnosi VAT na żywność, książki i prąd. Do sierpnia, odłożono takie zmiany jak  podwyżka podatków dla rolników czy zniesienie wcześniejszych emerytur.


TV Trwam News

drukuj