fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Moskwa: Nikt nie może zmusić Polski do reglamentowania gazu

Anna Moskwa, minister klimatu, zapewniła, że nikt nas nie może zmusić do reglamentowania gazu. Odniosła się w ten sposób do unijnych prób wprowadzenia obowiązkowej redukcji zużycia błękitnego paliwa.

W rozmowie z tygodnikiem „Sieci” minister podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne to wyłączna kompetencja państw i rząd nie zgodzi się na przeniesienie jej na poziom europejski. Jednocześnie poinformowała, że Polska już w tym momencie notuje mniejszy o 17 proc. popyt na gaz.

Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej rozumie sceptycyzm rządu wobec przymusowego ograniczeniu zużycia. Jednocześnie ekspert podkreślał konieczność zmniejszania zapotrzebowania na gaz.

– Być może powodem tego sprzeciwu jest to, iż jest to pojmowane w ten sposób, że rząd powinien wydać jakieś nakazy, rozporządzenia, że należy tyle ograniczać. Tu rząd się temu sprzeciwia i to można zrozumieć. Natomiast można rozwinąć całą akcję edukacyjną, propagandową – ona już po części jest – gdzie możemy osiągnąć tyle samo bez przymusu. To jest sprzeciwianie się przymusowi, natomiast niesprzeciwianie się reglamentacji – mówił prof. Władysław Mielczarski.

Jak dotąd Komisji Europejskiej nie udało się przeforsować obowiązkowej redukcji zużycia gazu. Ograniczenie popytu o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym będzie dobrowolne, jednak może stać się obowiązkowe w momencie uruchomienia stanu ostrzegawczego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl