fot. pixabay.com

KOWR: Obfite plony zbóż ozimych i jarych

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w ubiegłym roku – prognozuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Według instytucji możliwy jest dobry poziom zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych.

Powierzchnia  – jak podał GUS – zmniejszyła się o ok. 7 proc. w porównaniu do 2021 roku. Jednak plony oceniono na poziomie o 6 proc. wyższym. Wzrost ten był największy w przypadku żyta, pszenżyta jarego, pszenicy jarej i pszenżyta ozimego. O 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.

W ocenie Janusza Walczaka, szefa rolniczej „Solidarności”, dotychczasowe zbiory dają nadzieję na wysokie plony mimo suszy i mniejszego stosowania nawozów ze względu na ceny. Jednak zwrócił on uwagę na powtarzające się od lat niskie ceny skupu zboża.

– Co roku pojawia się tendencja, że kiedy trwają żniwa, to cena skupu zboża drastycznie spada. Jednak teraz jest większy niepokój, ponieważ trafiają do nas informacje, że do Polski napływa zboże z Ukrainy. Rząd RP  utrzymuje, że nie są to takie ilości zboża, o jakich się mówi. Jednak obecne ceny dają nam do myślenia na ten temat. W najgorszej sytuacji będą ci, którzy wiosną wzięli kredyty na nawozy, a teraz muszą je spłacać. Niestety będą oni zmuszeni do sprzedaży zboża po bardzo niskich cenach, a ponadto nie mają go gdzie przechowywać – podkreślił Janusz Walczak.

Dodatkowo oburzenie wśród rolników wywołują medialne informacje, że zboże, które trafia do naszego kraju z Ukrainy, było m.in. pryskane środkami zakazanymi w UE oraz zawiera GMO. Gospodarze wskazują tu na podwójne standardy i utrudnianie konkurencji. W obliczu importu zbóż ze Wschodu oraz spadku pogłowia zwierząt hodowlanych pojawia się też problem z zaniżanymi cenami i zbyciem zboża paszowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl