fot. pixabay.com

M. Przeworska: Polscy rolnicy w dalszym ciągu produkują i starają się utrzymać przewagę konkurencyjną

Blisko 26 mld euro wyniosły wpływy z eksportu polskich produktów rolno-spożywczych w okresie 7 miesięcy 2022 roku. Były one o ponad 25 proc. wyższe niż przed rokiem. Głównie sprzedawano mięso drobiowe, produkty mleczne, pszenicę, pieczywo i wyroby piekarnicze – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na wzrost wartości eksportu wpływ miały m.in. czynniki związane z inflacją oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw – oceniła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska.

– To pokazuje, że przede wszystkim polscy rolnicy i polscy przetwórcy rolno-spożywczy mimo wielu zawirowań, które obserwujemy na rynku, czyli tych spowodowanych pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie, jak i wzrostem cen produktów potrzebnych do produkcji w dalszym ciągu produkują i starają się utrzymać przewagę konkurencyjną. Powoduje to, że zagraniczni kontrahenci bardzo chętnie sięgają po nasze (polskie – red.) produkty. Mam nadzieję, że tak utrzyma się przez najbliższe lata – podkreśliła Monika Przeworska

Podobnie jak w latach poprzednich, produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej.

W okresie od stycznia do lipca 2022 roku dostawy do krajów Wspólnoty przyniosły wpływy na poziomie 19 mld 300 mln euro. To wzrost o 29 procent.

Z kolei do krajów spoza Unii Europejskiej wyeksportowano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 6 mld 700 mln euro. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl