fot. PAP/Paweł Supernak

Min. A. Bodnar chce wbrew przepisom odwołać prezesów Sądu Okręgowego w Warszawie

Minister sprawiedliwości-Prokurator Generalny, Adam Bodnar, żąda dymisji prezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. Eksperci podkreślają, że to bezprawne działania.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce odwołać prezesa i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. To łącznie sześć osób. Wszczęcie procedury jest równoznaczne z zawieszeniem prezesów w czynnościach służbowych.

„Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, wystąpił do kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o opinię w sprawie ich odwołania” – napisał na platformie X resort sprawiedliwości.

Na zmianę prezesa i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie nie zgodziło się kolegiom tego sądu, czyli jego sędziowie. Zgodnie z przepisami, jeżeli kolegium wyda negatywną opinię, minister zmuszony jest odstąpić od zamiaru odwołania prezesów z funkcji. Jak dotąd minister nie odstąpił od swoich zamiarów. To kolejny przykład siłowych zmian dokonywanych w wymiarze sprawiedliwości.

– Istnieje – jak sądzę – po stronie władzy weryfikacja granic, do których może się posunąć. W tym kontekście stosowanie prawa przestaje być wartością samą w sobie dla władzy – zwrócił uwagę były prezes sądu Apelacyjnego w Warszawie, Piotr Schab.

On również został bezprawnie pozbawiony stanowiska przez ministra Adama Bodnara.

– Stałem się obiektem działań, które uznaję za siłowe, polegających na fizycznym odebraniu mi dostępu do gabinetu, do sekretariatu prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, co wykluczyło mnie, poprzez fakty dokonane i działania o charakterze siłowym, z pełnienia przeze mnie funkcji prezesa tego sądu – wyjaśnił sędzia.

Obecny rząd i minister Adam Bodnar mają za nic stosowanie się do przepisów państwa prawa – skomentował europoseł Mariusz Kamiński z Prawa i Sprawiedliwości.

– Brutalnie każdego dnia łamie się konstytucję, łamie się ustawy, łamie się praworządność w naszym kraju – podkreślił polityk.

Adam Bodnar hurtowo odwołuje prezesów sądów. Do tej pory minister wszczął aż 79 procedur. W systemie sprawiedliwości prezesi sądów pełnią kluczową rolę. Prezes powierza sędziom m.in. funkcje szefów wydziałów i czuwa nad sprawnym funkcjonowaniem sądu. Masowe zawieszanie i odwoływanie sędziów przed wygaśnięciem kadencji powoduje chaos. Na ich miejsce zostaną powołani nominaci nowej władzy, co rodzi zagrożenia – podkreślił szef Stowarzyszenia Sędziowie RP, Zygmunt Drożdżejko.

– Jeżeli ten nieważnie powołany prezes deleguje taką osobę do orzekania, może to doprowadzić do tego, że wszystkie wyroki wydane przez tego sędziego będą obarczone nieważnością postępowania – wyjaśnił Zygmunt Drożdżejko.

Arbitralne odwoływanie prezesów sądów przed upływem ustawowej kadencji budzi ostry sprzeciw Krajowej Rady Sądownictwa. KRS zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy regulujące procedurę odwoławczą prezesów sądów. Trybunał Konstytucyjny ma orzec w tej sprawie w najbliższych dniach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl