Autorstwa Anonimowy - http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/63514/07f528ac37098c5fa98ef06b3e0c3304/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7669685

J . Kwaśniewicz z IPN: Górny Śląsk przez lata próbowano pokazywać jako teren niemiecki. Powstania śląskie pokazały, że tak nie jest

Górny Śląsk przez lata próbowano pokazywać jako teren niemiecki, zamieszkany przez ludność, która nie jest rdzennie polska. Jednak powstania śląskie pokazały, że tak nie jest. To, że dzisiaj Górny Śląsk jest bijącym sercem Polski, to przykład tego, że udało się odkłamać ten mit. Zawsze warto mieć nadzieję i zawsze warto dążyć do niepodległej Polski – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

20 czerwca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Powstania śląskie to trzy zrywy narodowe, które miały miejsce w 1919, 1920 i 1921 roku.

– Mam wrażenie, że te wydarzenia przez długie lata nie były doceniane, a przecież to jest wyjątkowe świadectwo. 60 tys. osób, które wzięły udział w tych powstaniach, to są ludzie, którzy opowiedzieli się za Polską w wyjątkowo nieprzychylnych warunkach, bo ta część Górnego Śląska przez długi czas nie należała do Polski, a przecież ich polskość przetrwała. Bez wątpienia jest to bardzo ważne święto i jest też uroczyście obchodzone na terenie województwa śląskiego – mówił Jan Kwaśniewicz.

Dwa pierwsze z trzech powstań zakończyły się porażką. Dopiero trzeci zryw poskutkował rozejmem, który pozwolił na przywrócenie części Górnego Śląska do Polski.

– Zakończone niepowodzeniem pierwsze czy drugie powstanie nie powodowało zakończenia przygotowań do kolejnych ruchów. Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska cały czas rosła w siłę, wszystkie środowiska patriotyczne się łączyły i przygotowywały się dalej. Porażka militarna nie oznaczała w tym momencie zakończenia działań niepodległościowych, tylko tak naprawdę – w sumarycznym poglądzie, jak dzisiaj patrzymy i to analizujemy – przygotowywała do kolejnych zwarć i do tego, które wreszcie zakończyło się sukcesem – zaznaczył naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Ważną postacią dla polskości Śląska jest Wojciech Korfanty.

– Wojciech Korfanty to jeden z polskich przywódców narodowych, który jest nazywany ojcem niepodległej Polski. (…) Abstrahując od jego roli w powstaniu, był to również polski wicepremier, a więc postać, która wyrosła ze Śląska i w trakcie swojej kariery politycznej dotarła do jednego z najwyższych stanowisk państwowych. Wojciech Korfanty to osoba o wielkiej charyzmie, która potrafiła zjednoczyć ludność i doprowadzić do wielkiego sukcesu, jakim było przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. (…)  Wojciech Korfanty na pewno jest najważniejszym przywódcą w historii Śląska, dzięki któremu Śląsk jest dzisiaj w Polsce – podkreślał historyk.

Jan Kwaśniewicz wskazał, że przesłaniem powstań śląskich jest to, że polskiego ducha nie da się wytępić.

– Na przykładzie Górnego Śląska można to dobrze pokazać, bo to jest teren, który przez lata próbowano pokazywać jako teren niemiecki, (zamieszkany przez – radiomaryja.pl) ludność, która nie jest rdzennie polska. Jednak te działania zbrojne pokazały, że tak nie jest. To, że dzisiaj Górny Śląsk jest bijącym sercem Polski, to przykład tego, że udało się odkłamać ten mit. (…) Zawsze warto mieć nadzieję i zawsze warto dążyć do niepodległej Polski. Myślę, że Ślązakom i mieszkańcom Górnego Śląska Polska jest bardzo bliska, o czym też świadczy bardzo liczne uczestnictwo w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych – mówił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Janem Kwaśniewiczem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl