fot. PAP/EPA

Mike Pompeo z wizytą w Słowenii

Słowenia to kolejny kraj na europejskiej mapie podróży sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo. Wczorajsza wizyta przyniosła podpisanie przez oba państwa deklaracji o bezpieczeństwie sieci 5G.

Wizyta Mike’a Pompeo w Słowenii to część amerykańskiej kampanii przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei i innym firmom z tego kraju, które według administracji prezydenta Donalda Trumpa przekazują wrażliwe dane chińskim władzom bezpieczeństwa.

– Fala obraca się przeciwko Komunistycznej Partii Chin w jej wysiłkach na rzecz ograniczenia wolności dla nas wszystkich – powiedział Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Amerykański sekretarz stanu odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa sieci 5G.

– Jeśli chodzi o dokument 5G, jest on ważny sam w sobie. Oznacza to, że jest absolutnie konieczne, aby każdy naród sam podjął suwerenną, dobrą decyzję dotyczącą tego, jak będą wyglądać prywatne informacje jego obywateli. Chcemy się upewnić, jak my wszyscy, także w Ameryce, że robimy to dobrze – poinformował Mike Pompeo.

W trakcie wizyty w Słowenii szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał z przedstawicielami słoweńskiego rządu także o bezpieczeństwie energetycznym, obronności oraz o integracji krajów Bałkanów Zachodnich z instytucjami zachodnimi. Dziś Mike Pompeo odwiedza Austrię, gdzie spotka się z kanclerzem Sebastianem Kurzem. Obaj politycy będą rozmawiać o przyszłości amerykańsko-austriackiej współpracy handlowej oraz zaangażowaniu tego państwa w wojskowe misje pokojowe na świecie. Jutro amerykański sekretarz przybędzie do Polski.

 

TV Trwam News

drukuj