fot. PAP/EPA

Słowenia: prezydent A. Duda weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Lublanie

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w środę wizytę w Lublanie; weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a także wspólnie z przywódcami pozostałych 12 państw tego gremium otworzy Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza.

Prezydent Duda przyleciał do stolicy Słowenii we wtorek wieczorem. Wcześniej tego dnia był w Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W środę przed południem prezydent spotka się z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, a także z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, izby niższej parlamentu, Dejanem Żidanem i przewodniczącym Rady Narodowej, izby wyższej, Alojzym Kovszcą.

Następnie Andrzej Duda otworzy w słoweńskim parlamencie wystawę poświęconą polskiemu językoznawcy Emilowi Korytce, który działał na rzecz ochrony języka słoweńskiego.

Po południu prezydent RP wraz z przywódcami pozostałych państw Inicjatywy Trójmorza zainauguruje obrady Forum Biznesu Państw tego gremium. Wieczorem przywódcy wezmą udział w obiedzie oficjalnym wydawanym przez prezydenta Pahora.

W czwartek w Brdo odbędzie się posiedzenie plenarne prezydentów państw Inicjatywy Trójmorza. Po obradach przewidziano spotkanie wszystkich przywódców z mediami.

Będzie to już czwarty szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydentów, a pierwszy, w którym będzie uczestniczył także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier – poinformował szef gabinetu prezydenta Dudy, Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, będzie to okazja do przedyskutowania celów Trójmorza, a także – w kontekście w wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego – przyszłości polityki europejskiej, w tym kwestii obsady stanowisk w unijnych instytucjach.

Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas szczytu w Lublanie oficjalnie zostaną ustanowione trzy instrumenty Inicjatywy Trójmorza, „które dopełnią spotkania prezydentów”. Po pierwsze, planowane jest powołanie funduszu Trójmorza. Po drugie, powołane zostanie stałe forum biznesu państw Trójmorza wraz z siecią izb przemysłowo-handlowych. Po trzecie, zostanie zainicjowany okresowy przegląd infrastrukturalny Trójmorza, „czyli dokument, który będzie cyklicznie pokazywał postęp w realizacji projektów kluczowych Trójmorza” – wyliczał prezydencki minister.

„Dążymy do uspójnienia polityk infrastrukturalnych, we współpracy z rządami państw Trójmorza” – wskazał.

Szczerski wyraził ponadto nadzieję, że „od szczytu w Lublanie Inicjatywa Trójmorza będzie już w pełni dojrzałą, w pełni funkcjonującą, bardzo szybko rozwijającą się polityczną inicjatywą w ramach UE, nastawioną także na relacje euroatlantyckie”.

Inicjatywa Trójmorza to zapoczątkowana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji platforma współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Dwa lata temu w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl