Miejscami nadal upalnie

Jak informuje IMGW, Europa północna i wschodnia oraz Półwysep Iberyjski będą pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Pozostałe obszary kontynentu znajdować się będą pod wpływem rozległego wyżu z ośrodkami nad Niemcami, Alpami i Morzem Śródziemnym.

Polska znajdować się będzie pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad południowej Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny. Przed frontem zalegać będzie upalna, zwrotnikowa masa powietrza,  za frontem napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie  998 hPa i powoli będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, jedynie przed południem na wschodzie Polski, a wieczorem na zachodzie zachmurzenie małe. Na zachodzie Polski miejscami przelotne opady deszczu, a na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu oraz przemieszczające się w kierunku wschodnim burze, które miejscami mogą być gwałtowne i z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 35 mm. Temperatura maksymalna od 23 st. miejscami na wybrzeżu, 25 st., 27 st. na zachodzie kraju do 31 st. w centrum i 35 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, na wschodzie Polski początkowo południowy, skręcający na południowo-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i małe, jedynie na południowym wschodzie i krańcach wschodnich początkowo zachmurzenie duże i zanikające przelotne opady oraz  burze. Temperatura minimalna od 13 st., 15 st. na północny do 15 st., 17 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

We wtorek zachmurzenie małe, po południu na zachodzie kraju wzrastające do umiarkowanego. Temperatura maksymalna od 22°C miejscami na wybrzeżu, 24°C, 26°C na północy kraju, około 27 st., 30 st. w centrum, do 30 st., 32 st. na południu. Wiatr słaby, zmienny, na północnym wschodzie Polski słaby i umiarkowany, zachodni.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie małe, wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu lub burz. Możliwy również opad gradu. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna 34 st.. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W nocy pogodnie. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby, zachodni. We wtorek temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj