Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie

Siedem koncertów, w tym występy sopranistki Olgi Pasiecznik, chóru „Poznańskie Słowiki” oraz recital na organy i saksofon – znalazły się w programie XXIII Festiwalu Muzyki Sakralnej. Impreza odbędzie się w dniach 2-7 czerwca w warszawskich kościołach.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej organizowany jest po raz 23. Pierwsza edycja imprezy związana była z wizytą w Polsce papieża Jana Pawła II. Festiwal odbywać się będzie w warszawskich świątyniach: Kościele Św. Anny, Bazylice Św. Krzyża, Kościele Ojców Franciszkanów, Katedrze Polowej Wojska Polskiego, Kościele Najświętszego Zbawiciela i Kościele Ojców Kapucynów. Imprezę zainauguruje po południu 2 czerwca koncert na sopran, obój i organy. W Kościele Św. Anny wystąpi śpiewaczka Olga Pasiecznik w towarzystwie Filipa Woźniakowskiego (obój) i Przemysława Kapituły (organy).

Trio zaprezentuje się w programie „Georg Friedrich Haendel – Deutsche Arien”. „Pasiecznik to jedna z najpopularniejszych śpiewaczek w Polsce. Wielokrotnie staraliśmy się namówić ją do występu na naszym festiwalu, jednak zawsze była zajęta. W tym roku wreszcie nam się udało. Wystąpi w repertuarze złożonym z utworów napisanych na organy i sopran” – powiedział PAP dyrektor festiwalu Przemysław Kapituła. „Koncerty oratoryjne robią ogromne wrażenie. Szczególnie barokowe utwory: Haendel, Bach, Vivaldi.

Koncert Vivaldiego wpisuje się również w dyskusję czy twórczość danego muzyka nadaje się do kościoła. Polega to na pewnym konflikcie biograficznym: Vivaldi był księdzem i niejednokrotnie bywał krytykowany przez władze kościelne za to, że zajmuje się muzyką a nie celebrowaniem mszy” – zauważył dyrektor festiwalu. Koncert muzyki Antonio Vivaldiego – „Stabat Mater, Introduzione e Gloria” – dedykowany pamięci prof. Stuligrosza – zaplanowano wieczorem 2 czerwca w Bazylice Św. Krzyża. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” a także soliści: Monika Mych-Nowicka (sopran), Magdalena Wilczyńska-Goś (alt) i Barłomiej Szczeszek (tenor).

„Jednym z przyjaciół naszego festiwalu był profesor Stefan Stuligrosz, zmarły w zeszłym roku. Zawsze chętnie odwiedzał nas z chórem, często przemawiał do publiczności, był dla nas ważną osobą. W tym roku, w rocznicę jego śmierci, wystąpi Chór Chłopięcy „Poznańskie Słowiki”, pod batutą Macieja Wielocha, którego profesor Stuligrosz osobiście wyznaczył na swojego następcę” – opowiadał Kapituła. Po koncercie nastąpi uroczystość wręczenia o. Nikodemowi Kilnarowi „Srebrnej Piszczałki” – nagrody Prymasa Polski.

W Kościele Ojców Franciszkanów 3 czerwca odbędzie się koncert „Muzyka na saksofon i organy”. Wystąpi duet szwajcarsko-włoski Duo Faggioni: na saksofonie zagra Fabio Faggioni, na organach Stefano Faggioni. W Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu 4 czerwca wystąpi mołdawski chór „Brio Sonores” pod batutą Iona Bratescu. W programie znajdą się utwory muzyki cerkiewnej. Kolejne dni imprezy to popisy solowe: z recitalem organowym, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wystąpi 5 czerwca Giampaolo di Rosa w programie „Reubke i Liszt – Uczeń i Mistrz”, przedstawiającym twórczość kompozytorów Juliusza Reubke i Franciszka Liszta.

Di Rosa wystąpi także 6 czerwca w Kościele Najświętszego Zbawiciela, z koncertem „Sztuka Improwizacji” Festiwal Muzyki Sakralnej zamknie występ Apulia Baroque Trio. Koncert poświęcony będzie pamięci włoskiego kompozytora muzyki barokowej i wirtuoza skrzypiec Arcangela Corellego, w 300 rocznicę śmierci muzyka. Wystąpią Giovanni Rota (skrzypce), Antonio De Crudis (skrzypce) i Luigi Lore (organy). „Dziś trudno sobie przecież wyobrazić Warszawę bez koncertów w Archikatedrze Świętego Jana czy Kościele Świętej Anny. Początek zrodził tradycję, tradycja obowiązek, obowiązek solidność, solidność i artyzm zrodziły piękno” – podsumował Kapituła.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl