Dolnośląskie: po intensywnych opadach wezbrały rzeki

Po utrzymujących się od blisko trzech dni opadach deszczu wezbrały dolnośląskie rzeki. Na 17 wodowskazach w regionie odnotowano przekroczenie stanów alarmowych. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie kamiennogórskim, gdzie bardzo wezbrała rzeka Bóbr. 

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) we Wrocławiu, stany alarmowe znacznie przekroczone są m.in. na rzece Bóbr oraz na mniejszych rzekach w powiecie zgorzeleckim – w tym Miedziance przypływającej przez Bogatynię.

Na dolnośląskich rzekach przekroczonych jest 17 stanów alarmowych i 16 ostrzegawczych. W związku z sytuacją hydrologiczną trzy samorządy w regionie wprowadziły pogotowia przeciwpowodziowe. Obowiązują one w gminie Bogatynia, gminie i mieście Nowogrodziec oraz w Jeleniej Górze. Z kolei alarmy powodziowe wprowadzono w gminach Marciszów oraz w powiecie kamiennogórskim.To właśnie w powiecie kamiennogórskim sytuacja powodziowa jest najpoważniejsza.

„Najgorzej jest w gminie Marciszów, gdzie w kilku miejscach rzeka Bóbr przelała się przez wały. Poziom rzeki jest bardzo wysoki” – powiedział Ryszard Klimsiak, naczelnik Wydziału Zarządzani Kryzysowego w kamiennogórskim starostwie.

Klimsiak dodał, że największe szkody w miejscowościach powiatu kamiennogórskiego spowodowała woda, która po intensywnych opadach spływa z pól i gór. Podtopionych zostało kilkadziesiąt gospodarstw w okolicach Kamiennej Góry oraz gminach Lubawka i Marciszów, a także w niektórych miejscowościach powiatu wałbrzyskiego.

Częściowo podtopiona została również miejscowość Możyna w powiecie wołowskim.

„Tam woda z okolicznego stawu przelała się przez wał i podtopiła kilkanaście gospodarstw” – powiedział dyżurny WCZK we Wrocławiu.

Obfite opady deszczu spowodowały również utrudnienia na dwóch trasach krajowych na Dolnym Śląsku.Woda w kilku miejscach przelała się przez drogę krajową nr 3 pomiędzy miejscowościami Bolków i Mysłów. Z podobnymi utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy podróżujący krajową „5” w miejscowości Dębrznik. Trasy są przejezdne, ale kierowcy muszą zachować ostrożność. Zalanych jest również wiele dróg powiatowych i gminnych.

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej interwencji odnotowali strażacy w powiatach kamiennogórskim i jaworskim.

„To przede wszystkim wypompowywanie wody z posesji i zalanych piwnic” – powiedział strażak.

Według prognoz IMGW we Wrocławiu, w regionie w niedzielę spodziewane są opadu deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.

„Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, miejscami 30-40 mm. Miejscami wystąpią również burze, podczas których wiatr osiągnie w porywach od 55 km/h do 65 km/h” – podało w komunikacie IMGW.

Na Brynicy (woj. Śląskie) przekroczony został stan alarmowy. Na czterech innych rzekach w woj. śląskim odnotowano przekroczone stany ostrzegawcze – poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Na Brynicy wskaźniki wodomierza pokazują 248 cm, co oznacza, że stan alarmowy został przekroczony o 48 cm.  Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzekach Mała Panew w Krupskim Młynie, Liswarta w stacji Niwki, Przemsza w stacji Piwoń oraz Mitręga w Kuźni Sulikowskiej.

Zagrożenie powodziowe rośnie w całej Europie Środkowej. Intensywne opady deszczu doprowadziły wczoraj do wzrostu zagrożenia powodziowego w Czechach, na Słowacji, w Austrii i na Węgrzech.

Za zaginionego uznano 37-letniego Czecha, którego najprawdopodobniej porwał silny prąd rzeki Uslava w kraju pilznieńskim w południowo-zachodnim rejonie kraju.

Na mokrych jezdniach doszło do wielu wypadków drogowych. Pociąg relacji Praga-Berlin wpadł na drzewo, które runęło na tory tuż przed jego przejazdem. Do powodzi przygotowuje się Praga. Wstrzymano ruch statków na Wełtawie. Rozpoczęto budowę przenośnych barier w dzielnicy Zbraslav. W ciągu 12 godzin w zachodnich, południowych i północnych Czechach spadło 30 litrów wody na metr kwadratowy. WIĘCEJ 

Wczoraj ogłoszono także zagrożenie powodziowe w Niemczech. Utrzymujące się intensywne opady deszczu doprowadziły wczoraj do wzrostu zagrożenia powodziowego na południu i wschodzie kraju. W Saksonii, Turyngii i Bawarii woda zalała domy i drogi. Wczoraj sytuacja pogarszała się z godziny na godzinę. WIĘCEJ 


Zagrożenie powodziowe – Dębrznik, gmina Kamienna Góra / fot. o. Piotr Dettlaff CSsR

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl