fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Data sprzyja refleksji nad stanem polskiego sądownictwa. Z okazji obchodów sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych wpinają do stroju fioletowe wstążki. Ten symbol jest również umieszczany w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach czy stronach internetowych sądów.

Resort sprawiedliwości przypomniał Polakom o konstytucyjnym prawie do sprawiedliwych, niezależnych, bezstronnych i niezawisłych sądów.

Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, podkreślił, że sędziowie nie mogą angażować się w sprawy polityczne.

– Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu było niewyobrażalne, żeby sędziowie wspólnie z politykami opozycji występowali na wiecach, atakując rząd. Nie jest istotne, w którą stronę ma to miejsce, czyli czy działania związane z polityką, czy inaczej ukierunkowane, to i tak jest to coś niedopuszczalnego. Myślę, że w dzisiejszych czasach to jest najważniejsze w kontekście Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości, czyli odpolitycznienie sędziów i doprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości do końca – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.

Dzisiejsze święto upamiętnia włoskiego sędziego śledczego Giovanniego Falcone oraz jego żonę i ochroniarzy. W 1992 roku zginęli oni w zamachu bombowym zorganizowanym przez sycylijską mafię.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl