Autorstwa Nieznany - "Głos Ludu" March 1948, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2140404

Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem oraz 76. rocznica śmierci płk. Witolda Pileckiego

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Mija też 76. rocznica śmierci płk. Witolda Pileckiego. Uroczystości rocznicowe organizuje Instytut Pamięci Narodowej.

O 21:30  – w godzinę śmierci płk. Witolda Pileckiego – w całym kraju zapłoną dziś znicze pamięci. W Warszawie uroczystości odbędą się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Weźmie w nich udział m.in. zastępca szefa Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Krzysztof Szwagrzyk. Obchody odbędą się też w kilkudziesięciu innych miastach. Znicze upamiętniające polskiego bohatera zapłoną m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Częstochowie, Krakowie, Oświęcimiu, Rzeszowie i Wrocławiu.  Szef krakowskiego oddziału IPN, prof. Filip Musiał, podkreślił, że płk Witold Pilecki był jednym z najdzielniejszych obrońców Niepodległej.

– 25 maja 1948 r. komuniści zamordowali rotmistrza Witolda Pileckiego – człowieka, który jest uznawany za jednego z najdzielniejszych Polaków walczących w latach II wojny światowej, ochotnika do Auschwitz, który kontynuował walkę o niepodległość już po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną. Od kilku lat w godzinę jego śmierci, o 21.30, Instytut Pamięci Narodowej zachęca do tego, aby spotykać się w tych miejscach, rozsianych po całej Polsce, w których Rotmistrza upamiętniono, po to, aby (…) zapalić mu znicz pamięci i dać świadectwo tego, że jako wspólnota narodowa pamiętamy o naszym bohaterze – mówił prof. Filip Musiał.

Płk Witold Pilecki został aresztowany w maju 1947 r. i osadzony w areszcie przy ul. Rakowieckiej. Komunistyczny sąd w pokazowym procesie skazał go na karę śmierci. Płk Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy. Ciało złożono w nieoznaczonym miejscu, a szczątków do dziś nie odnaleziono.

RIRM

drukuj