fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

MF: zmiany w ustawie hazardowej najpewniej od 1 stycznia

Nowelizacja ustawy hazardowej wejdzie w życie najprawdopodobniej już 1 stycznia przyszłego roku – zapowiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Propozycja resortu zakłada całkowitą kontrolę państwa nad automatami do gier oraz grami hazardowymi w internecie. Obecnie większość z ich właścicieli działa nielegalnie, wyprowadzając zyski za granicę.

Podmioty komercyjne, takie jak kasyna i zakłady bukmacherskie, będą działać na takich samych zasadach jak dotychczas. Zyski, jakie nowe rozwiązanie może dać budżetowi państwa, szacuje się na 2,5 mld złotych.

Wiceminister Wiesław Janczyk wskazuje, że chodzi o ograniczenie szarej strefy, które obecnie panuje w zakresie gier hazardowych.

– Narzędzia, które do tej pory były używane w odniesieniu do ograniczenia tej skali, nie były wystarczające. Były kłopoty z identyfikacją np. tego, czy automaty do gier hazardowych to automaty o niskich, czy wysokich wygranych. Przypomnę, że koncesje, czy pozwolenia na posiadanie tych automatów właściwie wygasły. Dzisiaj, tak naprawdę, wszystkie działają bez koncesji. Postanowiliśmy przepracować cały ten obszar, dać pomysły na nowe regulacje. Chcemy, żeby spółka publiczna wzięła monopol na wystawianie tego typu urządzeń, żeby gracze mieli ochronę poprzez wdrożenie programu odpowiedzialnej gry, czyli każdy, kto będzie chciał korzystać z takich urządzeń, będzie mógł w dowolnej chwili śledzić wielkość swoich wpłat – mówi Wiesław Janczyk.

Zaostrzenie przepisów hazardowych ma także uszczelnić system podatkowy. Eksperci wskazują, że obecnie obowiązująca ustawa sprzyja wszelkiego rodzaju patologiom i nadużyciom. Przyczynia się także do rozpowszechniania się uzależnienia od hazardu.

RIRM

drukuj