fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Min. Macierewicz: ŚDM będą bezpieczne

Pielgrzymi udający się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą bezpieczni – powiedział Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz w programie Polski Punkt Widzenia na antenie TV Trwam.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej zaznaczył, że resort wydziela dodatkowe siły – zarówno specjalne jak i związane z logistyką – które będą zabezpieczać wydarzenie.

Minister Antonii Macierewicz podkreślił też, że miejsca, w których będą się odbywały Światowe Dni Młodzieży, będą zabezpieczone także od strony powietrznej.

– Będzie specjalna kontrola całego tego obszaru przy pomocy najnowocześniejszych środków, które pozwalają zidentyfikować każde zagrożenie, jakie by się pojawiło i wyeliminować je na czas. Te systemy, zarówno fizyczne jak i elektroniczne, cybernetyczne będą zastosowane i dają one gwarancję, że te dni będą bezpieczne. Choć oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę, że mamy do czynienia z wielkim wydarzeniem i dyscyplina zachowania osób, słuchanie się poleceń – zwłaszcza ochrony, wszystkich uprawnionych do pilnowania porządku – jest niesłychanie istotna. Jest tak naprawdę kluczowa – podkreślił Antoni Macierewicz.

O postępach dot. ochrony nadchodzących ŚDM poinformowało również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak podało, w zabezpieczenie tegorocznych ŚDM będzie zaangażowanych ok. 25 tys. funkcjonariuszy. W samym Krakowie nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkanaście tysięcy policjantów. Do miasta zostanie skierowanych pięć policyjnych śmigłowców.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.

Cały program „Polski Punkt Widzenia” do zobaczenia [tutaj]

RIRM

drukuj