fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEN: Prawie 13 tys. zgłoszeń do akcji „Szkoła do hymnu”

Prawie 13 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do udziału w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada, o godz. 11.11 – poinformowało MEN.

W tym roku ze względu na ograniczenia spowodowane sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje, aby nauczyciele i dzieci, które będą tego dnia w szkole lub przedszkolu, zaśpiewali hymn wspólnie w grupie. Tych, którzy uczą się na odległość, zachęca „do połączenia się za pomocą komunikatorów i zaśpiewania hymnu w formie online”.

Od 9 do 29 listopada uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego pracują stacjonarnie. W szkołach podstawowych działają świetlice.

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły/przedszkola/placówki oświatowej lub inna uprawniona przez niego osoba powinna wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia resort edukacji czeka do 9 listopada br. do godz. 23:59.

Szkoły polskie za granicą, chętne do udziału w akcji „Szkoła do hymnu”, proszone są o przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

MEN zachęca do dzielenia się relacjami ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” – publikowania komunikatów na stronach internetowych placówek oraz udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

Informuje, że każda placówka, która weźmie udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom.

„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji z 2019 r. i 2018 r. Jak przypomina MEN, w ubiegłych latach cieszyły się one ogromnym odzewem ze strony uczniów i nauczycieli.

W 2019 r. do wspólnego śpiewania hymnu o godz. 11.11 przystąpiło w sumie 4,1 mln uczniów oraz ponad 405 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie do akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych z całego świata.

Rok wcześniej – w 2018 r. – wspólne śpiewanie hymnu odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”. W akcji uczestniczyło 4,9 mln uczniów i prawie 480 tys. nauczycieli z 24,4 tys. przedszkoli, szkół i placówkach. W akcję zaangażowało się też 13,7 tys. uczniów oraz 1 tys. nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.

Resort edukacji zachęca też do zapoznania się z broszurą „Szanuj, kochaj, chroń”, przygotowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, która opisuje właściwe sposoby prezentowania flagi i innych symboli narodowych. Broszura wskazuje również, jaką postawę przyjąć w czasie śpiewania hymnu, a także wymienia najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania „Mazurka Dąbrowskiego”. Jest dostępna na stronie internetowej MEN w informacji o akcji „Szkoła do hymnu”.

PAP

drukuj