fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEN: Blisko 5 tys. szkół i placówek w akcji „Szkoła pamięta”

Blisko 5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji „Szkoła pamięta” – poinformowało MEN. Jej celem jest upamiętnienie przez społeczności szkolne ważnych rocznic i postaci historycznych.

Kulminację tych aktywności zaplanowano na 30 października 2020 r. Jest to ostatni piątek przed 1 listopada – dniem Wszystkich Świętych.

„Już blisko 5 tys. szkół i placówek zgłosiło swój udział w akcji #SzkołaPamięta – dziękujemy za tak duże zainteresowanie! Na kolejne zgłoszenia czekamy do dziś, do godz. 15:00. Zapraszamy!” – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Celem akcji >>Szkoła pamięta<< jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych” – wskazało zachęcając do udziału w akcji.

W ramach akcji resort proponuje takie działania, jak: przygotowanie wystawy lub gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci, przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych, zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii, opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych jakiejś rocznicy lub postaci historycznej.

Zaproponowano też przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy, opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat wsparcia organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

„Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do dzielenia się informacjami o działaniach realizowanych w ramach akcji >>Szkoła pamięta<<. Mogą być to komunikaty i fotorelacje na stronach internetowych czy posty w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta” – podaje MEN.

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej ma wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). MEN na zgłoszenia czeka do czwartku – 29 października br. do godziny 15.00.

Informuje też, że każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od ministra edukacji i nauki.

PAP

drukuj