fot. Monika Bilska

Mec L. Obara: Nie możemy zgodzić się z tym, żeby Niemcy były wyłączone spod wykonywania wyroków polskich sądów

Stowarzyszenie Patria Nostra zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc w  skutecznym wykonaniu wyroku polskiego sądu zobowiązującego niemiecką telewizję ZDF do przeprosin Karola Tendery za kłamliwy zwrot „Auschwitz polskim obozem zagłady”.

Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, mec. Lech Obara, poinformował, że pomoc ta miałaby polegać na przedstawieniu sprawy najpierw Komisji Europejskiej, a potem zaskarżeniu jej do TSUE.

W 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeproszenie byłego więźnia obozu Auschwitz za określenie „polskie obozy zagłady”.

ZDF miała umieścić przeprosiny na głównej stronie swojego serwisu internetowego, jednak nie wykonała prawidłowo wyroku.

Strona niemiecka – jak zaznaczył mec. Lech Obara – tłumaczyła to tym, że orzeczenie polskiego sądu narusza tzw. podstawowe zasady europejskiego i niemieckiego porządku prawnego.

Jest to pat, który zamyka drogę polskim sądom do wykonywania wyroków na terenie Niemiec, mimo że to jest najświętsza zasada Unii Europejskiej. Nie możemy zgodzić się z tym, żeby Niemcy były wyłączone spod wykonywania wyroków polskich sądów, nawet gdy dotyczy to sprawy tzw. naruszenia godności narodowej – zauważył mec. Lech Obara.

Prośba do premiera Mateusza Morawieckiego ma również poparcie wielu osób i środowisk historycznych, w tym m.in. Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl