Marszałek Senatu zaprosił na godz. 14 liderów partii parlamentarnych

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaprosił na poniedziałek na godz. 14 liderów partii parlamentarnych na spotkanie ws. rozwiązania kryzysu w Sejmie. Karczewski poinformował o tym na Twitterze. O spotkaniu poinformował też lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

„Zapraszam wszystkich liderów partii parlamentarnych na spotkanie dzisiaj o 14 w moim gabinecie, w celu rozwiązania kryzysu parlamentarnego” – napisał w poniedziałek Karczewski na Twitterze.

O spotkaniu mówił też w poniedziałek rano Petru w Radiu Zet.

„Zadzwonił dzisiaj do mnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapraszając dzisiaj na spotkanie na godzinę 14 liderów partii politycznych” – powiedział Stanisław Karczewski.

Jak zaznaczył, nie wie czy wszyscy liderzy potwierdzili swoją obecność na tym spotkaniu.

Szef Nowoczesnej zaproponował przed kilkoma dniami, by PiS zgłosiło w Senacie poprawki do budżetu, które w Sejmie zgłosiła opozycja. Do tej propozycji w minionym tygodniu odniósł się Karczewski:

„Jeśli będzie wola, to jako marszałek Senatu, na najbliższym posiedzeniu zgłoszę budżetowe poprawki proponowane przez opozycję” – napisał w czwartek na Twitterze Karczewski.

Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 11-13 stycznia. W środę senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy budżetowej na 2017 rok. Komisja zaakceptowała ten wniosek jednogłośnie, głosowało tylko siedmiu senatorów PiS, będących jej członkami. W głosowaniu nie brali udziału senatorowie PO.

Od 16 grudnia 2016 r. w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wejść do sali głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu. Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na środę 11 stycznia.

PAP/RIRM

drukuj