M. Morawiecki: wiceszef KE docenia nasze wysiłki ws. TK

Frans Timmermans docenia, że toczą się rozmowy dotyczące sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego – ocenił w czwartek w Brukseli po spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, intencją wszystkich stron – poza opozycją – jest znalezienie kompromisowego rozwiązania.

Wicepremier Morawiecki w czwartek spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za lepsze regulacje i rządy prawa Fransem Timmermansem, i rozmawiał z nim m.in. na temat konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

„Pan Timmermans docenia, że nasze rozmowy się toczą, że propozycje są formułowane pomiędzy oboma stronami. (…) z dzisiejszej rozmowy z nim zdecydowanie wywnioskowałem, że zdaje sobie sprawę, że pewne poważne propozycje są formułowane, natomiast szczegóły będą w najbliższych dniach również dyskutowane przez zespoły robocze” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Myślę, że intencją wszystkich stron jest to, żeby to zakończyć, czy może prawie wszystkich, bo myślę, że najbardziej +karmi się tym+ – mówiąc tak kolokwialnie – opozycja. Ale intencją wszystkich pozostałych stron – łącznie z Trybunałem – jest, żeby znaleźć jakieś kompromisowe rozwiązanie. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia takiego rozwiązania” – podkreślił Morawiecki.

Timmermans we wtorek w Warszawie rozmawiał na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego z premier Beatą Szydło. Po spotkaniu Beata Szydło oświadczyła, że rząd zaproponował rozwiązania, które mogą zażegnać spór wokół TK. Timmermans z kolei zadeklarował wsparcie Komisji w wypracowaniu rozwiązania kryzysu.

W środę Timmermans oświadczył, że Komisja czeka na postęp ws. rozwiązania sporu wokół TK. Jeśli dialog przyniesie rezultaty, KE nie będzie przyjmować opinii na temat praworządności w Polsce. W przyszły wtorek ma dojść do rozmowy telefonicznej Timmermansa z Szydło i to od niej zależeć będą ewentualne decyzje KE.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl