fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki: Szczepionka to nasza nadzieja i szansa na powrót do normalności

Szczepionka na koronawirusa została przebadana przez najlepszych specjalistów z całego świata, symbolizuje dziś nadzieję i bezpieczeństwo dla milionów ludzi; to nasza nadzieja i szansa na powrót do normalności – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że „szczepionka to nasza nadzieja i szansa na powrót do normalności”.

„Szczepionka jest najlepszym antidotum na wirusa. Przebadana przez najlepszych specjalistów z całego świata, dopuszczona przez Europejską Agencję Leków i amerykańską FDA – renomowane instytucje, symbolizuje dziś nadzieję i bezpieczeństwo dla milionów ludzi” – oświadczył Morawiecki.

Jak stwierdził, szczepionka to powrót do tak upragnionej przez nas wszystkich normalności.

„Szczepionka to ochrona miejsc pracy. I szansa na wzrost gospodarczy” – dodał premier.

Pierwsza dostawa szczepionki na Covid-19 dotarła do Polski w ubiegły piątek, transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy w wieku 60 plus, służby mundurowe, nauczyciele.

PAP

drukuj